Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Bełchatów: budowa suszarni osadów

Bełchatów: budowa suszarni osadów
01.12.2013, o godz. 17:35
czas czytania: około 2 minut
0

W bełchatowskiej oczyszczalni powstają cztery wielkie suszarnie osadów. Wyglądem będą one przypominać szklarnie i zajmą powierzchnię pół hektara.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Budowa instalacji przeróbki osadów na bełchatowskiej oczyszczalni ścieków wkracza w kolejny – kluczowy etap. Po kilkumiesięcznych, intensywnych pracach związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniu wszystkich potrzebnych zezwoleń rusza jej budowa. Wykonawca – konsorcjum lokalnych firm: Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów, wszedł już na plac budowy.

 – Zasadniczy cel, który nam przyświeca to stu procentowa utylizacja osuszonych osadów. W tej chwili osady trafiają na poletka, gdzie przebiega ich stabilizacja. Później są wykorzystywane do celów rolniczych. Po wykonaniu instalacji, o której mówimy, będzie to wyglądało inaczej. Najpierw trafią one do stacji odwadniania. Następnie powędrują do szklarni – czterech 120-metrowych suszarni, wyposażonych w podgrzewanie podłogowe, gdzie osady będą suszone do 65% suchej masy – mówi Edward Olszewski, Prezes spółki WOD.-KAN. Taki procent suchej masy jest uzasadniony – projekt opisany jest bowiem na współspalanie z węglem brunatnym.

– Jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami bełchatowskiej elektrowni – wspólnie szukamy rozwiązań, aby uruchomić współspalanie. Jeśli nam to się powiedzie, to będzie to jedne z nowatorskich rozwiązań w kraju, z których w przyszłości będą mogli skorzystać inni – dodaje prezes Olszewski. Ważny jest także wymiar ekologiczny. Stuprocentowa utylizacja zakończy także problem z odpadem, co jest najefektywniejsze dla środowiska. Instalacja przyniesie także wiele oszczędności. Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie, co pozwoli na wydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w przypadku konieczności składowania.

Budowa instalacji przeróbki osadów to pionierska inwestycja. Dzięki niej bełchatowska oczyszczalnia ścieków będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Suszarnie powstaną na powierzchni pół hektara, zaś wyglądem będą przypominać szklarnie. Ewenementem w skali kraju jest to, że suszarnie będą odzyskiwać sto procent osadu i będą działać stale, przez cały rok. Do suszenia osadów zostanie wykorzystana energia słoneczna. Dodatkowo suszarnie zostaną wyposażone w podgrzewaną posadzkę, która w okresie zimowym będzie zasilana energią wytwarzaną ze ścieków oczyszczonych za pomocą pomp ciepła. Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z trzech w kraju, i jednocześnie największą w Polsce, która wykorzystywać będzie metody hybrydowe, a nie tylko słoneczne. Instalacja będzie gotowa w kwietniu 2014 roku, a koszt jej wykonania to ponad 31 mln zł. Projekt ten jest dziewiątym z zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa”. Przeprowadzenie modernizacji jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024