Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt w Poznaniu

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt w Poznaniu
Bartłomiej Leśniewski
22.04.2024, o godz. 6:47
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Rachunek zapłaci Urząd Miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024.

Warunki

Kastracja i sterylizacja zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców posiadających status studenta poznańskiej uczelni lub korzystających z pomocy socjalnej).

Program uwzględnia finansowanie zabiegów dla kotów (samic i samców) oraz psów (wyłącznie samic). Jeden opiekun może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt.

„Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektronicznego oznakowania można dokonać bezpośrednio przed zabiegiem w gabinecie weterynaryjnym – jest ono bezpłatne). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i wypełnić na miejscu stosowny wniosek.

Po co to robić?

Główną zaletą kastracji zwierząt jest przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt na koniec roku przebywało blisko 300 kotów i 150 psów.

„Jak zauważają eksperci, takie zabiegi są istotne także z innych powodów. Wczesna kastracja samic zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów – u kotek eliminuje rujki, u suczek ciąże urojone i cieczki. U kocurów ogranicza znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki oraz walki’ – piszą autorzy komunikatu Urzędu Miasta Poznań.

Miasto już po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom opiekunów psów i kotów. Od początku realizacji programu, czyli od 2020 r., zabiegiem objęto ponad 2100 kotów i blisko 630 psów.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024