Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska 5 czerwca na Plac Wolnica w Krakowie odbędzie się akcja „Kultura to Natura”.

– Od godziny 10 do 15 będziemy zbierać: makulaturę, plastikowe butelki i kubki, aluminiowe puszki, szklane butelki i słoiki, elektrograty oraz kartoniki po napojach. W zamian rozdamy bilety do kin, teatrów i muzeów – zapowiadają organizatorzy. 

Na uczestników akcji czekają artystyczne atrakcje: występy młodzieży z Domu Kultury „Podgórze”, zespoły Johnny Essential oraz Yellow Pillow. Zaśpiewa Piwnica Śpiewu Tradycyjnego – grupa wykonująca pieśni tradycyjne z Polski, Serbii, Ukrainy i innych regionów Słowiańszczyzny. Zagrają Gdziebasy – kapela wykonująca tradycyjne polskie dźwięki. Finałowy koncert wykona Grupa Tamtamitutu grając na niecodziennych instrumentach – odpadach przemysłowych rodem z Afryki. Nie zabraknie również pokazu mody, kreacji stworzonych z surowców wtórnych oraz wystawy fotograficznej zorganizowanej przez Krakowskie Szkoły Artystyczne.

Stowarzyszenie TO.pole poprowadzi niekonwencjonalne warsztaty pokazujące oryginalną sztukę użytkową i autorski dizajn oraz warsztaty art recyklingu – zwracając jednocześnie uwagę na globalny problem jakim jest nadmiar śmieci. Fundacja Zielony Horyzont stworzy zielony plac zabaw, najmłodsi znajdą tam  gry i zabawy ekologiczne. Uczestnikom akcji czas umilą również szczudlarze z Grupy Happenerskiej Nowa Huta (GHNH).
 
– A to wszystko dlatego, aby pokazać, że "Kultura to Natura"!  Głównym celem akcji jest edukacja ekologiczna i kulturalna, oraz pokazanie, że oba obszary ekologia i kultura przenikają się i uzupełniają. Człowiek kulturalny przecież nie śmieci i potrafi segregować odpady – mówi jeden z organizatorów, ekolog i podrożnik Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu).

Inni organizatorzy to Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka z Krakowa (www.fimo.org.pl). Elektrograty pomagają zbierać Remondis Electrorecycling oraz Europejska Platforma Recyklingu; kartoniki po napojach – Program REKARTON; makulaturę, puszki aluminiowe oraz butelki szklane i plastikowe – van Gansewinkel.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj