Pod Bielskiem w w powiecie płockim działa utworzona przez pięciu rolników wytwórnia biodiesla.

Jak twierdzą, na każdym litrze paliwa oszczędzają powyżej 30 groszy. Produkują na  własny użytek, bo sprzedaży zakazuje im prawo. Jak twierdzi Jan Zienkiewicz, prezes zarządu Petex-Service z Bielska-Białej. To pierwsza tego typu legalna wytwórnia oficjalnie zarejestrowana w Agencji Rynku Rolnego. Petex-Service zainteresował rolników wyrobem biodiesla i uruchomił pokazowy zakład w Józinku pod Bielskiem.

Prasa do tłoczenia pochodzi z Danii, reaktor i filtry są z Polski, natomiast większość oprzyrządowania pomocniczego została skonstruowana samodzielnie przez rolników. Każdy z nich wytwarza biopaliwo dla siebie z własnych surowców i materiałów. Koszty ponoszą wspólnie. Rolnicy z Józinka i sąsiednich wsi dzierżawią sprzęt od firmy Petex-Service.

Proces produkcji  nie jest skomplikowany. Najpierw za pomocą prasy ślimakowej wytłacza się olej roślinny, najlepiej z ziaren rzepaku, ale można wykorzystać również inne rośliny oleiste. Potem olej oczyszcza się z zanieczyszczeń i na koniec poddaje reakcji chemicznej w specjalnym reaktorze – "miesza się" go tam z metanolem i wodorotlenkiem potasu. W ten sposób przygotowuje się biodiesel, ważnym produktem ubocznym jest makuch rzepaczany. Może być wykorzystywany jako komponent do mieszania pasz dla zwierząt i drobiu, ale równie dobrze może też służyć jako paliwo do kotła centralnego ogrzewania.

źródło: Gazeta Wyborcza Płock

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj