(21.08.2007) W polickim Infraparku powstanie fabryka produkująca biodiesla. Inwestorem jest portugalska spółka Prio Biopaliwa. Dziś Portugalczycy podpiszą umowę kupna gruntu, na którym zostanie wybudowana fabryka. Cała inwestycja będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Początkowo Portugalczycy planowali budowę fabryki komponentów do biopaliw. Jednak po zmianie polskich przepisów dotyczących biopaliw koncepcja inwestora również uległa przekształceniu.

Portugalczycy chcą kupić kilka hektarów gruntów, na których ma być zlokalizowana fabryka produkująca biodiesel. Zatrudnienie może w niej znaleźć co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Drogą lądową i wodną będą do niej transportowane surowe oleje z rzepaku i soi. Po przejściu całego procesu rafinacji powstanie z nich paliwo.

Portugalska inwestycja ma dwóch podwykonawców. Spółka Martifer Energy Systems będzie odpowiedzialna za całą część technologiczną i będzie jej koordynatorem. A spółka Martifer Konstrukcje będzie zajmować się wszystkimi pracami budowlanymi.

Biodiesel z Polic będzie sprzedawany zarówno na rynkach lokalnych, jak i europejskich. Podobne paliwo produkują już fabryki spółki Prio w Portugalii i Rumunii.źródło: Kurier Szczeciński

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj