Według różnych szacunków odpady ulegające biodegradacji stanowią 30-40% całego strumienia odpadów w Polsce. Na dodatek przez sam fakt biodegradacji powinniśmy postępować z nimi możliwie jak najszybciej, co stanowi spore wyzwanie przy zagospodarowaniu tej frakcji. Jednocześnie należy to robić racjonalnie, ponieważ możemy uzyskać wiele korzyści z odpowiedniej gospodarki bioodpadami.
Jak zatem postępować z bioodpadami? Odpowiedzi na to trudne pytanie będziemy poszukiwać w Zakopanem podczas 2. Konferencji “Odpady ulegające biodegradacji”.
Co z biogazem i biometanem?
– W ostatnich latach najbardziej wskazanym kierunkiem zagospodarowania bioodpadów było kompostowanie – zauważa Wojciech Czekała, który przyznaje też, że coraz bardziej na znaczeniu zaczyna przybierać biogaz. Polski rynek biogazu cały czas się rozwija, aczkolwiek ten rozwój nie jest jeszcze tak szybki, jak byśmy sobie tego życzyli. Co prawda systematycznie powstają nowe instalacje (komunalne, rolnicze oraz przy oczyszczalniach ścieków), jednak potencjał rynku w Polsce jednoznacznie wskazuje, że mamy zdecydowanie większe możliwości.
Warto pamiętać także, że w tym samym czasie mógłby się rozwijać w Polsce sektor biometanu. Ten jednak stoi w miejscu.
– Aktualnie są prowadzone działania zmierzające do wybudowania pierwszych biometanowni. Jednak biometanownie to bardzo drogie instalacje. Wyzwanie stanowią też czynniki administracyjne i prawne. Przez dłuższy czas prawo właściwie nie regulowało, jak taki rynek miałby funkcjonować – dodaje prof. Czekała. Zauważa też, że potencjalni inwestorzy mogą mieć problem z przyłączeniem instalacji do sieci, ale w takiej sytuacji można postawić na alternatywne sposoby wykorzystywania gazu – chociażby skraplanie.
O bioodpadach w Zakopanem
Rozwój gospodarki odpadami ulegającymi biodegradacji niesie za sobą spore korzyści. Przede wszystkim możemy wykorzystać na przykład zmarnowaną żywność. Po drugie w takich odpadach kryją się różnego rodzaju nośniki energii – biogaz i biometan. Z bioodpadów uzyskujemy też wysokiej jakości nawozy, czyli poferment, który jest cennym surowcem w rolnictwie i ogrodnictwie.
O tym wszystkim usłyszymy podczas 2. Konferencji “Odpady ulegające biodegradacji”, która odbędzie się w dniach 11-13 marca w Zakopanem. Zaproszeni paneliści opowiedzą m.in. o tematach związanych z produkcją biogazu i biometanu, przetwarzaniu osadów ściekowych oraz procesie kompostowania. Nie zabraknie też informacji na temat zmian w prawie, które dotyczą branży zajmującej się zagospodarowaniem bioodpadów.
2. Konferencja “Odpady ulegające biodegradacji”
Zakopane, 11-13 marca 2025
szczegóły: bioodpady.abrys.pl
Komentarze (0)