W miejscowości Płaszczyca (gm. Przechlewo) w województwie pomorskim odbyło się uroczyste otwarcie należącej do firmy Poldanor biogazowni rolniczej. Biogazownia w Płaszczycy jest drugą instalacją tego typu należącą do Poldanoru.

Pierwszą taką inwestycję firma zrealizowała w 2005 roku w Pawłówku, także w województwie pomorskim. Biogazownia rolnicza w Płaszczycy o mocy 625 kW będzie produkować energię elektryczną z odchodów zwierzęcych oraz kiszonki z kukurydzy w ilości odpowiadającej średniemu zapotrzebowaniu dla około 1600 gospodarstw domowych. Energia ta przede wszystkim zostanie zużyta na zaspokojenie energetycznych potrzeb spółki, natomiast nadwyżka będzie sprzedawana do sieci.

Jednocześnie w biogazowni będzie wytwarzana energia cieplna, którą spółka wykorzysta na potrzeby technologiczne biogazowni oraz do ogrzewania własnych budynków produkcyjnych. Poldanor rozpoczął już budowę trzeciej biogazowni w miejscowości Kujanki, gm. Człuchów. Ta biogazownia będzie dostarczać energię cieplną do fermy hodowlanej należącej do firmy, a planowana moc docelowa w tej instalacji to 330 kw.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj