W Boleszynie (gm. Grodziczno) otwarto pierwszą w regionie biogazownię rolniczą o mocy ponad 1 MW. Do produkcji energii wykorzystywane są tu m.in. odpady fermowe oraz kiszonka kukurydziana.

Energia, która powstała z biogazu o mocy ponad 1 MW, dostarczana jest do obiektów użyteczności publicznej oraz gospodarstw domowych w Boleszynie. Inwestycja spółki Biogal pochłonęła ok. 22 mln zł, z czego ponad 11,3 mln zł to fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obecnie instalacja wytwarza z gnojowicy i sianokiszonki 70 proc. energii, którą jest wstanie wyprodukować. Instalacja wykorzystywana w Boleszynie oparta jest na technologii beztlenowej fermentacji. Uzyskiwany gaz – metan spalany jest w dwóch jednostkach pogeneracyjnych – silnikach o mocy 500 kW. Są one chłodzone cieczą, co pozwala na uzyskanie energii cieplnej, która w postaci ciepłej wody dostarczana jest m.in. do budynków mieszkalnych w Bolesławcu. Sieć cieplna ma ok. 3 kilometrów długości. Dodatkowym przychodem biogazowni jest sprzedaż energii dla operatora w Płocku. 

źródło: wfosigw.olsztyn.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj