1 / 12

Zbiórka i przetwarzanie frakcji BIO – jak wpłynie na osiąganie poziomów odzysku i recyklingu? – to temat XIII Forum Menadżerów Komunalnych, które odbywa się w Bolesławcu. Forum organizowane jest przez Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz wydawnictwo Abrys.

Gospodarzem spotkania był Miejski Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.

Prezes KFDZOM, Wojciech Janka na początku omówił plany Krajowego Forum na rok 2022. Gospodarz spotkania, prezes zarządu MZGK Władysław Bakalarz omówił działalność bolesławieckiego zakładu.

Andrzej Sobolak prezes stowarzyszenia Biorecykling podkreślił, że problemem będą poziomy recyklingów. Przypomnijmy, że do 2035 roku 65% odpadów będzie musiało zostać poddane recyklingowi.

– Jeżeli nie będzie recyklingu z bioodpadów nie osiągniemy tych poziomów. Obecnie bioodpadów jest od 30 do 35 % z ogólnej masy odpadów.  Dlatego trzeba poważne się skoncentrować na bioodpadach – zauważył Sobolak.

Jak stwierdził rozwiązaniem jest budowa biogazowni i fermentacja  mokra.

– W Polsce jest 310 biogazowni, tylko rolniczych w Niemczech 9500. W Polsce PGNiG będzie musiał wybudować około tysiąc biogazowni, żeby uzyskać za 10 lat uzyskać 10% biogazu w sieci. Zatem warto nawiązać współpracę z nimi – przekonywał prezes Sobolak.

Zebrani na dyrektorzy zwracali uwagę na niestabilność przepisów dotyczących recyklingu bioodpadów. Jak inne problemy na które zwracali uwagę dyskutanci to m.in.: problem z odpadami biokuchennymi oraz workowanie bioodpadów.

Więcej na temat konferencji w grudniowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego”.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj