Biolodzy: planowana wycinka w Puszczy Białowieskiej w sprzeczności z porozumieniem UNESCO

Biolodzy: planowana wycinka w Puszczy Białowieskiej w sprzeczności z porozumieniem UNESCO
jwo
02.02.2016, o godz. 8:28
czas czytania: około 3 minut
0

Planowane zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej jest w sprzeczności z porozumieniem zawartym w 2014 roku pomiędzy polskim rządem i UNESCO - poinformowali w poniedziałek biolodzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prof. Piotr Skubała powiedział na konferencji prasowej, że planowane zwiększenie wycinki drzew będzie “znaczącą ingerencją w gospodarkę leśną w Puszczy Białowieskiej”. – Naszym zdaniem jest to niewłaściwie, szkodliwe dla Puszczy Białowieskiej. Jest to ostatni naturalny, nizinny las w tej części Europy. To jest nasz skarb, to jest nasza duma, powinniśmy zrobić wszystko, żeby ją zachować – podkreślił profesor.

Według niego planowana “ingerencja zagraża puszczy, jej naturalności”. “W 2014 roku Puszcza Białowieska została wpisana na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO” – zaznaczył Skubała. Jak dodał, zwiększenie planowanej wycinki “zagraża utrzymaniu Puszczy Białowieskiej jako obiektu światowego dziedzictwa”.

W przyjętym przez Radę Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego stanowisku biolodzy poinformowali, że nie zgadzają się z opinią, iż “zwiększenie cięć jest konieczne z uwagi na gradację kornika drukarza w tym obszarze”.

Nie zgadzamy się z opinią, że usuwanie zaatakowanych drzew ma służyć zwalczaniu kornika – podkreślono. Zdaniem naukowców, “zabieg ten nie ma istotnego wpływu na przebieg gradacji kornika”, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi zaprezentowanymi m.in. w opiniach Państwowej Rady Ochrony Przyrody z 2008 roku i 2015 roku.

Według prof. Skubały skutki takiej ingerencji mogą wpłynąć negatywnie na siedliska. Taki zabieg, poinformowali naukowcy, może “przyczynić się do pogorszenia stanu siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony Obszar Natura 2000 Puszcza Białowieska”.

W przyjętym stanowisku biolodzy zaapelowali o “powstrzymanie prac nad zmianą aneksu Planu Urządzania Lasu i zapewnienie Puszczy Białowieskiej należytej ochrony”.

Środowisko naukowe UŚ nie jest jedyne, które w ostatnim czasie wyraża swoje zaniepokojenie. W połowie stycznia cztery organizacje ekologiczne rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło ws. ochrony Puszczy Białowieskiej.

Spór między m.in. środowiskiem ekologów a leśnikami co do sposobu i modelu ochrony puszczy trwa od lat. W 2011 roku minister środowiska ograniczył limity pozyskania drewna w puszczy, co miało poprawić jej ochronę, decyzje te były podtrzymane w 2012 roku.

Dyskusja wybuchła na nowo, kiedy do konsultacji społecznych trafił aneks do Planu Urządzania Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który przewiduje zwiększenie wycinki. Konsultacje nad tym dokumentem zakończyły się w grudniu ub. roku.

Jak poinformował 25 stycznia minister środowiska Jan Szyszko UE wyraziła pewne zaniepokojenie ws. Puszczy Białowieskiej. Dodał, że przesłano pytania, na które – jak zaznaczył – “chcemy odpowiedzieć w sposób niezwykle merytoryczny”. Poinformował też, że prowadzona jest inwentaryzacja stanu środowiska przyrodniczego na terenie trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej.

Szyszko spotkał się też w Warszawie z komisarzem UE ds. środowiska Karmenu Vella. Komisarz zapowiedział w rozmowie z PAP, że Komisja Europejska nie ma w tym momencie formalnych sygnałów w sprawie planowanej wycinki w Puszczy Białowieskiej, ale będzie monitorować sytuację. (PAP)

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024