Reklama

AD1A EONOVA [22.01-06.02.25]

Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli w Rawce larwy muchówek

Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli w Rawce larwy muchówek
pap/jw
09.12.2024, o godz. 12:50
czas czytania: około 2 minut
0

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Niewielkie bezkręgowce stanowią istotną część ekosystemu rzeki Rawki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera, studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), pod kierunkiem prof. Mateusza Płóciennika prowadzili badania rzeki przecinającej Bolimowski Park Krajobrazowy między Skierniewicami i Bolimowem, zbierając mech wodny porastający powalone drzewa, a następnie – przy użyciu mikroskopu – poszukiwali bytujących w nim żywych organizmów. Takim sposobem odkryli dwa gatunki larw muchówek z rodziny ochotkowatych.

Muchówki w Rawce

– To niewielkie owady, przypominające komary, ale pozbawione krwiożerczych zapędów. Większą część życia spędzają w stadium larwalnym. Dorosłe osobniki mają jeden cel – rozmnożyć się i zadbać o przetrwanie gatunku. Są bardzo ważnym elementem ekosystemu wodnego, ponieważ stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych – powiedział Tymoteusz Matera, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Muchówki to zróżnicowana grupa bezkręgowców. Niektóre są drapieżne, inne żywią się martwą materią organiczną. Żeby wyodrębnić nieodkryte dotychczas w Polsce gatunki, młodzi naukowcy nie mogli oprzeć się tylko na obserwacji, ale musieli przeprowadzić badania genetyczne.

– Muchówki są liczne, więc łatwo pominąć nowe gatunki, szczególnie w tak specyficznym siedlisku, jakim są mchy wodne. Gatunki znalezione w takim środowisku lubią szybko płynącą wodę i dobre natlenienie. Są bioindykatorami czystości rzeki. Wiemy dzięki nim, że Rawka jest czysta i płynie w niej woda wysokiej jakości – wyjaśnił Kamil Słomczyński, również student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska tej uczelni.

Pierwsze w Polsce

Jak doprecyzował dr hab. Mateusz Płóciennik, nie są to opisy nowych gatunków dla nauki, tylko pierwsze stwierdzenia w Polsce gatunków już dawno opisanych, ale dotąd w naszym kraju nie wykazanych. – Są to gatunki zapewne szerzej rozpowszechnione, ale nie pospolite, związane z szczególnymi siedliskami – wyjaśnił biolog.

Młodzi biolodzy zapowiadają, że to nie jest ich ostatnie słowo w badaniach ekosystemu rzeki Rawki i już planują następne badania bezkręgowców na terenie rezerwatu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b IGO ZM [20.01-27.03.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025