W Geotermii Uniejów k. Łodzi pracuje kotłownia na biomasę. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. W ten sposób do ogrzewania uniejowskich mieszkań użyte zostaną dwa ekologiczne i odnawialne źródła ciepła.

Po co podgrzewać wodę ze źródeł geotermalnych? Ponieważ, gdy temperatura powietrza spada do –5 stopni Celsjusza, woda staje się zbyt zimna do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki kotłowni nie będzie już problemów z jej temperaturą. Inne polskie geotermie podgrzewają wodę przy pomocy kotłowni gazowych czy olejowych, które nie są tak przyjazne dla środowiska, jak kotłownie na biomasę.

Ponadto kotłownia jest niezbędna do uruchomienia pierwszej w Polsce elektrociepłowni, mającej wykorzystywać energię geotermalną, którą chcą zbudować w Uniejowie naukowcy z Politechniki Łodzkiej. Przypomnijmy, że umowę o współpracy w ramach tego projektu podpisali we wrześniu Jarosław Berger, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, prof. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej oraz Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. Porozumienie podpisano podczas konferencji "Ratujmy Gorące Źródła", zorganizowanej na uniejowskim zamku.

Obecnie geotermia ogrzewa blisko 200 domów i mieszkań – ta działalność stanowi główne jej źródło dochodu. Największe wpływy przypadają na okres grzewczy. W pozostałej części roku, przedsiębiorstwo zarabia mniej, oferując głównie zabiegi lecznicze. "Produkcja" prądu oznaczałaby znaczną poprawę jej sytuacji ekonomicznej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj