Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Biorą pod lupę Starorzecze Warty w Poznaniu

Biorą pod lupę Starorzecze Warty w Poznaniu
12.11.2013, o godz. 14:07
czas czytania: około 2 minut
0

Uczestnicy Akademii Jesiennej „Wyzwania zrównoważonej gospodarki wodnej”, prowadzonej przez Fundację Sendzimira, przygotują raport, który zaprezentują lokalnym interesariuszom. Wnioski z niego mogą wesprzeć realizację programu strategicznego „Rzeka w mieście”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Program ten został ujęty w Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r. Jego celem jest zwiększenie atrakcyjności stolicy Wielkopolski poprzez przywrócenie rzeki miastu. Diagnoza aktualnego stanu obszarów nadbrzeżnych i kierunków ich rozwoju zostały przedstawione w “Strategii rozwoju rzeki Warty w Poznaniu”. Łączy ona działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego prowadzące do poprawy jakości środowiska naturalnego i walorów przestrzennych obszarów w pobliżu rzeki. Autorzy Strategii podkreślili konieczność doprecyzowania projektów, których zarys został przedstawiony w dokumencie. Tego zadania podejmą się uczestnicy Akademii Jesiennej.

Kursanci przeprowadzą wizję lokalną, spotkają się z przedstawicielami kluczowych interesariuszy. Na tej podstawie dokonają analizy sytuacji, wyodrębnią najważniejsze aspekty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne, a także zaproponują innowacyjne rozwiązania, które mogłyby wesprzeć realizację programu strategicznego „Rzeka w mieście”.

– Do Poznania przyjedzie 30 uczestników z całej Polski, wyłonionych z ponad 160 kandydatów. Przez dwa miesiące przygotowywali się do projektu, uczestnicząc w intensywnym kursie e-learningowym. W Poznaniu wezmą udział w wykładach, warsztatach, które pomogą im w pracy nad projektem – mówi Joanna Klak, koordynatorka szkoleń e-learningowych Fundacji Sendzimira. Wśród uczestników są m.in. architekci krajobrazu, urbaniści, inżynierowie środowiska, ekonomiści i socjologowie. Doświadczenie zawodowe zdobywali w samorządach lokalnych, instytucjach naukowych i badawczych, organizacjach pozarządowych.

Fundacja Sendzimira od 16 lat prowadzi międzynarodową Akademię Letnią „Wyzwania zrównoważonego rozwoju”, którą ukończyło już blisko 500 osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Kurs, który od 9 listopada odbywa się w Poznaniu jest pierwszą edycją prowadzoną wyłącznie w języku polskim i dla uczestników z Polski. Program Akademii został również dostosowany do potrzeb osób aktywnych zawodowo, dlatego stacjonarne szkolenie potrwa 10 dni zamiast trzech tygodni. Raport z Akademii Jesiennej zostanie zaprezentowany 18 listopada.

W poprzednich latach kursanci Akademii Letniej zajmowali się m.in. „Martwą Wisłą” w Toruniu, zrównoważonym rozwojem turystyki w rejonie Półwyspu Helskiego, gospodarką wodną w gminie Zawoja, koncepcją Łodzi jako Europejskiej Zielonej Stolicy do 2020 r.

Więcej informacji na temat kursu oraz raporty z wcześniejszych edycji można znaleźć na stronie internetowej: www.sendzimir.org.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024