Dobiegają końca prace budowlane w Stacji Mechanicznego Odwadniania Osadu, toruńskiej Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Już niedługo osad pozostały po ściekach będzie kierowany do powstającej suszarni, skąd w postaci granulatu trafi jako paliwo do cementowni.

Jest to największy, a jednocześnie już ostatni, z siedmiu kontraktów wykonawczych realizowanych przez Toruńskie Wodociągi w ramach Projektu Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń – II etap.

Po zmodernizowaniu magazynu osadów, kolejnym wznoszonym obiektem jest stacja mechanicznego odwadniania osadu, w której wiodącą rolę będą pełniły wirówki austriackiej firmy Andritz AG.

Zgodnie z harmonogramem prac, montaż urządzeń technologicznych rozpocznie się 11 czerwca. Zdaniem wykonawcy stacja będzie gotowa  do rozruchu mechanicznego w pierwszej dekadzie sierpnia br.

Modernizacja gospodarki osadowej w Centralnej Oczyszczalni Ścieków, polega na  zainstalowaniu najnowocześniejszego w Europie termicznego systemu przeróbki osadu. Do tej pory osad ze ścieków był odwadniany za pomocą pras, wskutek czego dziennie powstawało blisko 100 ton odsączonych nieczystości. Były one mieszane z urodzajną ziemią oraz trocinami i po okresie fermentacji wykorzystywane, jako podłoże pod trawniki, uprawy leśne, czyli na cele przyrodnicze. Po modernizacji miejsce pras zajmą wirówki, dzięki którym ilość odsączonego osadu spadnie do ok. 40 ton. Następnie masa osadu po odwodnieniu przy pomocy wirówek, będzie suszona w specjalistycznych urządzeniach, a powstały osad z suszarki, w postaci granulatu, stanie się alternatywnym paliwem, którym zainteresowane są m.in. cementownie i ciepłownie, co ma szczególny wymiar ekologiczny. Warto dodać, że po wysuszeniu 40 ton osadu powstanie ok.15 ton paliwa.

Prace, których wartość wynosi ponad 31 mln zł, z czego połowa jest finansowana z unijnego Funduszu Spójności, mają się zakończyć pod koniec br.

źródło: fs-torun.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj