1 / 7

Enea zakończyła budowę największej inwestycji energetycznej w Polsce ostatnich lat. Nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice zasilany węglem kamiennym kosztował ponad 5 mld zł.

Oddany do eksploatacji blok energetyczny B11 w gminie Kozienice (woj. mazowieckie) należy do spółki Enea. Jego moc to aż 1075 MW. Inwestycja kosztowała w sumie 5,1 mld zł.

– B11 to największa inwestycja od czasu wybudowania naszej elektrowni. Nowy blok daje nam – jako wytwórcy energii i pracodawcy – perspektywę istnienia w tej lokalizacji przez co najmniej 40 kolejnych lat – mówi Krzysztof Figat, prezes Enea Wytwarzanie.

Blok działa w oparciu o węgiel kamienny i osiąga sprawność na poziomie 45,6 proc. Pozwala to na obniżenie emisji dwutlenku węgla o ok. 25 proc. w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym – deklaruje Enea.

Zobacz, jak powstawał blok B11 w Elektrowni Kozienice:

Nowa jednostka zwiększyła moce wytwórcze Enei do 6,2 GW. Sama Elektrownia Kozienice zwiększyła moc zainstalowaną o 1/3 – do poziomu około 4 tys. MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło właśnie z Elektrowni Kozienice, drugiej co do wielkości elektrowni w kraju.

– Nowy blok energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Polaków. To jeden z priorytetów naszego rządu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę inwestycję – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Budowa bloku o mocy 1075 MW rozpoczęła się w 2012 r. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Czytaj więcej

Skomentuj