Lasy, domy i budynki gospodarcze zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła w sobotę 14 lipca przez Bory Tucholskie. Straty wstępnie oszacowano na ok. 550 ha zniszczonego lasu i ok. 80-100 tys. m sześc. przewróconych drzew.

Największe straty zanotowały nadleśnictwa Trzebciny i Osie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Wiatr miejscami położył nawet 90 proc. drzew na kilkunastokilometrowym pasie o szerokości kilkuset metrów w okolicach miejscowości Zdroje, Łążek-Szarłata, Stara Rzeka – na północ od Tlenia (powiat świecki i tucholski) – przechodząc następnie na teren RDLP Gdańsk, gdzie w Nadleśnictwie Lubichowo spustoszył ok. 100 ha lasów. Precyzyjne określenie strat potrwa kilka dni, a uprzątnięcie szkód w drzewostanie – wiele miesięcy.

Podobne zjawisko miało miejsce tydzień wcześniej w podtoruńskim Nadleśnictwie Cierpiszewo, gdzie wiatr wyrządził tzw. szkody powierzchniowe na obszarze 65 ha. W pozostałych nadleśnictwach RDLP w Toruniu na przestrzeni ostatnich kilku tygodni trwania tak dynamicznej pogody także zanotowano wywroty i złomy, głównie o pojedyncze, o łącznej masie ok. 18 tys. m sześć.

źródło: lasy.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj