Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Bank Ochrony Środowiska będzie miał w sierpniu nowy zarząd. Rada nadzorcza BOŚ wybierze prezesa i czterech wiceprezesów.

Udział w konkursie zapowiedział już Jerzy Pietrewicz, obecny szef banku. Swój udział rozważa Stanisław Kostrzewski, który zasiada w zarządzie BOŚ.

Jednak jako najpoważniejszego kandydata na stanowisko prezesa wymienia się Mariusza Klimczaka. Nieoficjalnie mówi się, że ma on mocne poparcie Platformy Obywatelskiej.

„Rzeczpospolita” sugeruje, że przy okazji konkursu dojdzie do politycznych targów. Minister środowiska, który nadzoruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (głównego inwestora banku), jest z nadania PO. Jednak sam Fundusz zwykle był pod „opieką” PSL. Rozmówcy gazety twierdzą, że PSL będzie starał się nie stracić kontroli nad BOŚ. Jerzy Pietrewicz uznany jest za człowieka ludowców.

Do konkursu można zgłaszać się do 21 lipca. Rada dała sobie cztery dni (22 – 25 lipca) na analizę dokumentów, które przyślą kandydaci. Potem rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne. Z informacji „Rz” wynika, że nowy zarząd będzie wybrany w sierpniu.

Rada nadzorcza BOŚ żąda od kandydatów umiejętności zarządzania bankiem. Oprócz standardowych wymagań: znajomości prawa bankowego czy umiejętności zarządzania ludźmi, chce, żeby osoby, które będą zasiadać w zarządzie, znały przepisy Nowej Umowy Kapitałowej (są to regulacje dotyczące m.in. wymogów kapitałowych banków). To bardzo specyficzne żądanie, dzięki któremu można wyeliminować osoby, które na bankowości się nie znają.

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj