Październikowe wybory zmieniły układ sił politycznych w Polsce. Nowe otwarcie to nowe szanse na załatwienie spraw, które przez lata nie doczekały się załatwienia. Ale to też ryzyko, że na fali zmian podjęte zostaną decyzje, które zagrozić mogą dotychczas zgromadzonemu dorobkowi. W tej sytuacji warto sobie przypomnieć, co w gospodarce odpadami stanowi długofalową, obliczaną na dziesięciolecia strategię. I na tej podstawie budować taktykę na najbliższe lata. 

Co do strategii: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE1 wprowadziła europejską hierarchię postępowania z odpadami, której podlega również gospodarka odpadami komunalnymi. Założenia tej hierarchii sięgają końca lat 70. XX wieku. Przyjmuje się, że w Europie hierarchia postępowania z odpadami została po raz pierwszy sformułowana przez holenderskiego naukowca i polityka Adrianusa Lansinka, który zaproponował ją w holenderskim parlamencie w 1979 r.2. 

Po pierwsze: zapobiegać 

Hierarchia ta uwzględniona została następnie we „Wspólnotowej strategii gospodarki odpadami”3, w której stwierdzono, że zapobieganie jest „pierwszą wytyczną”, podczas gdy odpady, których powstaniu nie można zapobiec, najlepiej poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać, a odpady, których nie można poddać ...