Każde miasto na świecie kryje pod swoimi ulicami ciemne i zarazem obrzydliwe sekrety – tony gromadzonych przez wieki śmieci. Jednak gdyby nie odpady, wiele współczesnych metropolii nie mogłoby się rozwinąć. Brzmi paradoksalnie? Oglądający nową serię programu „Śmieciopolis” na Discovery World będą mogli się przekonać, że niekoniecznie.

Śmieci towarzyszyły ludziom od zawsze. Ich ilość i rodzaj zmieniał się wraz z rozwojem cywilizacji. Współczesne miasto Meksyk w niczym nie przypomina rajskiej krainy otoczonej dziewiczą przyrodą i oblaną czystymi rzekami, gdzie swoją potęgę budowali Aztekowie. Teraz w tej trzeciej pod względem wielkości aglomeracji świata, ludzie zdają się przegrywać ze śmieciami, których dziennie produkują w ilości 20 tys. ton! Wysypiska są zamykane, bo nie są w stanie pomieścić zwożonych do nich odpadów. Ścieki są przepełnione, a na ulicach zalegają sterty nieczystości. Władze Meksyku postanowiły wypowiedzieć walkę zalewającej miasto fali brudu. Inwestują więc w budowę największego i najnowocześniejszego tunelu ściekowego. Kamery Discovery World będą towarzyszyć temu innowacyjnemu przedsięwzięciu.

W kolejnym odcinku widzowie przekonają się, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w największej metropolii świata – Tokio. W miejscu, gdzie wymyślane są najbardziej zaawansowane nowinki elektroniczne i techniczne, śmieci traktowane są jak swoiste bogactwo naturalne. Sprawnie funkcjonuje proces recyklingu, ale nawet te odpady, których nie można ponownie wykorzystać, są zagospodarowywane. Służą m.in. jako budulec… uroczych morskich wysepek.

Jednak śmieci przez wieki stwarzały problemy związane nie tylko z ich przetwarzaniem. W Jerozolimie, którą co roku odwiedzają miliony pielgrzymów z całego świata, kwestia sprzątania odpadów często wystawia na próbę, i tak już napięte, relacje między mieszkającymi w świętym mieście muzułmanami, katolikami i żydami. Za to w Bombaju wysypiska stały się „miejscem pracy” dla ponad miliona mieszkańców – utrzymują się oni z tego, co znajdą w hałdach odpadów.

Człowiek produkuje nawet jeden kilogram śmieci dziennie. Do tego trzeba doliczyć odpady wytwarzane przez handel oraz przemysł – na każdą tonę śmieci z gospodarstw domowych przypada sześć ton takich odpadów. Co robią największe miasta świata, by pozbyć się niechcianych nieczystości? Odpowiedź już w maju w programie „Śmieciopolis” na kanale Discovery World.

Śmieciopolis
(ang. Trashopolis 2)
Premiera: w środę, 2 maja, o godz. 21.30 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: środy, o godz. 21.30


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj