Na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim trwają prace przy budowie ostatniego ogniwa systemu zasilania zbiornika w wodę z rzeki Ołobok. Powstanie tama, pompownia i zbiornik retencyjny. Koszt ostatniego etapu prac to 750 tysięcy złotych. Inwestycja ma potrwać do końca listopada 2007 roku.
Prace prowadzone są na bardzo trudnym, podmokłym terenie. Teraz poprzez system specjalnych igieł trwa osuszanie miejsca pod zbiornik retencyjny i tamę. Usypano drogę dojazdową do zbiornika retencyjnego.
„Teraz ekipa pracuje przy budowie progu piętrzącego na rzece Ołobok. Po drugiej stronie powstaje zbiornik retencyjny o pojemności tysiąca metrów sześciennych, do niego trafi spiętrzona woda z Ołoboku, a dalej poprzez pompownie woda rurociągiem tłocznym trafi do małego zbiornika. Wokół niego powstało już 10 studni głębinowych” – mówi Wojciech Białas, prezes spółki Miejski Zakład Zieleni, która prowadzi inwestycję.
Duży zbiornik ma być zasilany poprzez dostarczanie do niego wody infiltrowanej, poprzez pokłady geologiczne, za pomocą systemu 10 studni głębinowych zlokalizowanych wokół małego zbiornika. Woda ta będzie tłoczona ze studni do dużego zbiornika.
„Po zakończeniu prac stan wody powinien być wyższy o około metr niż jest obecnie. Woda do dużego zbiornika będzie dostarczana rurami już zamontowanymi po dwóch stronach tafli” – dodaje prezes Białas.
Prace przy budowie studni głębinowych trwają od 2004 roku. Prace budowlane poprzedziły badania i ekspertyzy geologiczne. W 2006 roku odwiercono 10 studni o głębokości od 25 do 45 metrów, zamontowano rurociąg spinający 5 studni usytuowanych na lewobrzeżnej części zbiornika małego. Wykonano także prace elektryczne pozwalające zasilać i sterować studniami.
Cała inwestycja to koszt blisko 2,5 miliona złotych. Spółka na realizację ostatniego etapu stara się o uzyskanie częściowo umarzalną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do tej pory wszystkie środki pochodziły z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prace na Piaskach mają się zakończyć jeszcze w listopadzie 2007 roku. Prace wykonuje ostrowska spółka Kan–Wod, która została wyłoniona w drodze przetargu.

źródło: Holdikom

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj