Zakładająca budowę blisko 3,5 kilometrowej trasy inwestycja pod nazwą „Zagospodarowanie doliny rzeki Uherki wraz ze ścieżką rowerową w Mieście Chełm” pochłonie około 7,2 mln złotych, z czego przeszło 5 mlnpochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.
– Najważniejsze, że nie są to już tylko plany a realne zamierzenia inwestycyjne. Mamy gotową dokumentację, projekty i ponad pięć milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Teraz czekamy na podpisanie niezbędnych umów, które pozwolą nam jeszcze w tym roku rozpocząć procedurę wyłonienia wykonawcy całej inwestycji – mówi prezydent Chełma Agata Fisz.
Bulwar zacznie się do Parku Miejskiego gdzie połączy się z wybudowaną przed kilkoma miesiącami ścieżką przy Alei Armii Krajowej i zaplanowaną do wykonania w tym roku ścieżką przy ul. Lubelskiej. Przebiegać będzie przez większość parku aż do ulicy Kąpieliskowej, gdzie nowo wybudowanym mostem przedostaniemy się na drugą stronę rzeki. Dalej wzdłuż zachodniej strony Uherki poprowadzi promenada spacerowo-rowerowa. Szeroki na cztery i pół metra trakt przebiegać będzie raz przy samej rzeczce, innym razem oddalając się od niej o kilkadziesiąt metrów. W pobliżu Alei 15-go Sierpnia chełmski bulwar przetnie ponownie rzekę (w tym celu powstanie drugi z planowanych mostów) i biegnąc wzdłuż jej wschodnich brzegów dotrze aż do granic miasta – do ulicy Metalowej. Tam połączy się z planowaną do realizacji ścieżką prowadzącą aż do zalewu w Żółtańcach.
– Trasa nad Uherką, która połączy się z kilkoma kilometrami ścieżek rowerowych w innych częściach miasta będzie doskonałą okazją do organizacji szeregu imprez rowerowych dla dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że nie skorzystają z niej również dorośli. Mamy nawet już pierwsze pomysły na ciekawe wydarzenia rowerowe – mówi Zbigniew Mazurek dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie, który wspólnie z chełmskim PTTK pracować będzie nad organizacją imprez dla rowerzystów.
Organizatorom nie trudno będzie zweryfikować jak dużym zainteresowaniem cieszy się trakt rowerowy nad Uherką. Na początku trasy jak i na jej końcu zainstalowane zostaną specjalne urządzenia rejestrujące liczbę osób korzystających ze ścieżki.
Oprócz samego bulwaru spacerowo-rowerowego, wzdłuż trasy wybudowane zostaną place rekreacyjno-sportowe. Powstanie ich kilkanaście. Placyki będą miały różne wymiary i kształty – od kilkudziesięciometrowych rozłożystych placów do kilkunastometrowych półokrągłych skwerów wypoczynkowych. Na większości z nich staną ławki (zaplanowano ustawienie łącznie 53 sztuk ławek parkowych), stoliki i kosze na śmieci, a rowerzyści do dyspozycji będą mieli ponad 30 stojaków na rowery. Dla bardziej aktywnych przewidziano zewnętrzne stoły do tenisa stołowego (5 sztuk) oraz stoliki do gry w szachy i w warcaby (aż 27 sztuk). Rodzinne spacery chełmian uatrakcyjni możliwość grillowania na ustawionych specjalnie do tego konstrukcjach.
– Przebieg bulwaru nie został wybrany przypadkowo. Każdy z placów zlokalizowany zostanie w miejscach z dobrą widocznością na panoramę Chełma i dominujące nad miastem wzgórze. Uatrakcyjnieniem całej trasy będą również rzeźby związane z symbolem miasta – białym niedźwiedziem – ustawione przy placach i ścieżce – mówi Roland Kurczewicz Pełnomocnik Prezydenta Chełma.
Bulwar i place rekreacyjno-sportowe to jednak nie wszystko. Atrakcyjność terenów otaczających Uherkę podniesie nowa roślinność. Wzdłuż trasy nasadzonych zostanie w sumie ponad 400 drzew i krzewów. Wśród nich nawiązujące do typowo polskiego krajobrazu wierzby płaczące, brzozy, dęby i klony. Nie zabraknie jednak dość okazałych i niespotykanych drzew: rozłożystych korkowców amurskich, dożywających do 2000 lat metasekwoi chińskich czy kwitnących na biało krzewów – śnieguliczek.
– Najwięcej drzew i krzewów pojawi się przy placach dając tym samym cień dla osób odpoczywających po kilkukilometrowym spacerze lub jeździe rowerem. Na chwilę obecną zaplanowaliśmy do nasadzenia prawie 20 gatunków drzew i krzewów. Niewątpliwie wzbogacą one przyrodniczo chełmską promenadę nad Uherką – mówi Irena Żółkiewska dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.
Nadrzeczny bulwar oświetlać będzie 150 latarni. Wykonane zgodnie z nowoczesnym wzornictwem lampy staną wzdłuż całego traktu. Nad bezpieczeństwem spacerowiczów czuwać będą również kamery wpięte do miejskiego systemu monitoringu.
– Chcemy aby bulwar mógł być odwiedzany zarówno w dzień jak i wieczorem. Dlatego też nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Liczba latarni oraz zainstalowany monitoring powinny także chronić bulwar i znajdujące się tam obiekty małej architektury przed niszczeniem – dodaje Agata Fisz.
Cały projekt obejmuje zagospodarowanie przeszło 20 hektarów terenów położonych przy Uherce. Jego realizację zaplanowano na przyszły rok.
źródło: chelm.pl
Komentarze (0)