Toruń wspólnie z Bydgoszczą chce przerabiać śmieci na prąd. Zakład termicznego przetwarzania odpadów ma kosztować 100 mln euro i powstać w podbydgoskich Wypaleniskach.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, inicjatywa budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów wyszła z Bydgoszczy. Inwestycja będzie największym wspólnym przedsięwzięciem obu miast w historii. Zakład, który najprawdopodobniej stanie w pobliżu wysypiska śmieci w Wypaleniskach, przyczyni się do zwiększenia ochrony środowiska oraz pozwoli na wytwarzanie taniego prądu. Tego typu instalacja musi przerabiać dużą ilość odpadów, stąd rozmowy Bydgoszczy i Torunia, by tworzyć ją w ramach aglomeracji.

– Chcemy utylizować śmieci, z których wyprodukowany zostanie prąd zaspokajający potrzeby kilku tysięcy gospodarstw domowych – mówi Janusz Bordewicz, wiceszef wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska bydgoskiego ratusza.

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia są już po pierwszych rozmowach w tej sprawie. Do końca maja powstanie ocena wykonalności systemu gospodarki odpadami obu miast, która określi m.in., czy przedsięwzięcie jest opłacalne. Pieniądze na budowę zakładu mają pochodzić z unijnego programu "Infrastruktura i środowisko" na lata 2007-2013. Terminu rozpoczęcia prac jeszcze nie wyznaczono. Skala inwestycji jest tak duża, że bez pomocy Brukseli nie ma szans na jej rozpoczęcie. A zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska Unia Europejska finansuje do 85 proc. wartości zadania.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj