1100 dni ma włoskie konsorcjum firm – Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. – na wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. 18 września podpisano umowę na realizację inwestycji.

Kontrakt podpisali w charakterze inwestora bydgoska spółka miejska ProNatura i przedstawiciele obu włoskich firm – jako wykonawcy. – To strategiczna inwestycja dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Grażyna Ciemniak. – W efekcie zmniejszy się ilość odpadów komunalnych na składowisku. Działanie spalarni to także ekologiczna energia i miejsca pracy, zarówno na etapie realizacji inwestycji dla podwykonawców, jak i już po jej uruchomieniu – dla bydgoszczan.

Obiekt ma być gotowy 31 grudnia 2015 r. – W pierwszym okresie rozpoczynamy prace projektowe i kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Prace na terenie budowy rozpoczną się zgodnie z oczekiwaniami inwestora za około dziewięć miesięcy – podkreśla Marco Giros, dyrektor Astaldi S.p.A.

Oferta wyłonionego w drodze przetargu konsrocjum była o ponad 140 mln zł tańsza od drugiej złożonej  oferty. – Możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w budowie zakładów termicznego przekształcania odpadów. Zakład w Bydgoszczy będzie 21. wybudowanym przez nas tego typu obiektem – zapewnia prezes Termomeccanica Ecologia S.p.A. Guido Bernacca.

Bydgoska spalarnia będzie unieszkodliwiać ok. 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W Toruniu natomiast będzie zlokalizowana stacja przeładunkowa. – Brak spalarni oznaczałby dla regionu zapłatę ok. 220 mln zł kary za niedostosowanie systemu gospodarki odpadami. Dzięki inwestycji skutecznie ograniczymy tempo rosnących na składowiskach gór śmieci i unikniemy dotkliwych kar – mówi Lech Głowacki, prezes spółki ProNatura.

źródło: bydgoszcz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj