Jest to największa jak dotąd inicjatywa finansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach tego typu projektów.
Przedsięwzięcie obejmuje budowę 14 km sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę 90 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi (zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych, instalacje do nawadniania terenów zielonych). Przewiduje się, że po zakończeniu realizacji projektu objętość retencjonowanej wody w Bydgoszczy wyniesie ok. 37 tys. m3.
Celem inwestycji jest maksymalne zatrzymanie i wykorzystanie wód opadowych, m.in. do podlewania zieleni miejskiej, wprowadzenia (po podczyszczeniu) do stawów lub oczek wodnych. Projekt ma przyczynić się do minimalizacji podtopień budynków oraz zalewania ulic, a także zmniejszyć zużycie wody z sieci miejskiej związane z podlewaniem zieleni.
Umowę w sprawie unijnego dofinansowania podpisano w ubiegłym tygodniu w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Beneficjentem unijnego działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, Typ projektów 5. Systemy gospodarowania wodami opadowymi są Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.
Wiśliński
Komentarz #3890 dodany 2017-04-06 08:27:23
Widać myślą w Bydgoszczy o kanalizacji przyszłościowo, z odpowiednią wieloletnią perspektywą, brawo.