W trzech punktach Bydgoszczy staną tablice informacyjne, na których podawane będą parametry stężeń i emisji zanieczyszczeń do powietrza z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

Lada dzień w bydgoskiej spalarni ma ruszyć tzw. rozruch na gorąco, a więc spalanie pierwszych odpadów. Im bliżej pełnego uruchomienia instalacji, tym do spółki ProNatura, będącej inwestorem w tym przedsięwzięciu, trafia więcej pytań od mieszkańców o zanieczyszczenia, jakie mogą trafiać do powietrza w wyniku działalności obiektu.

Jak informuje spółka, zgodnie z kontraktem zawartym z wykonawcą, w ramach inwestycji do końca tego roku zapewniona ma być  „sprzętowa możliwość transmisji i udostępnienia on-line rejestrowanych wielkości stężeń i emisji zanieczyszczeń do powietrza”. Oznacza to, że powstaną trzy tablice świetlne, które będą informowały ile dioksyn i furanów emituje spalarnia. Tablice staną na terenie ZTPOK oraz w centrum Bydgoszczy i na os. Kapuściska. Wybór dokładnych lokalizacji nastąpi wspólnie z Urzędem Miasta po przedłożeniu przez wykonawcę propozycji rozwiązań technicznych, gabarytów itp.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

ProNatura podkreśla już teraz, że parametry emisyjne gwarantowane przez wykonawcę są znacznie niże od norm wymaganych przez prawo i przedstawia konkretne dane:

tabela

Spółka zwraca też uwagę, że dopuszczalne stężenie dioksyn i furanów dla tego typu instalacji wynosi 0,1 ng/m3. Z kolei w dymie z domowych kominów stężenie to może wynosić nawet 100 ng/m3, a zatem 1000 razy przekracza dopuszczalne normy dla instalacji termicznego przekształcania odpadów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

5 Komentarze

 1. “stężenie dioksyn i furanów dla tego typu instalacji wynosi 0,1 ng/m3. Z kolei w dymie z domowych kominów stężenie to może wynosić nawet 100 ng/m3,”

  A dlaczego nie podajecie wartości bezwzględnych, ile gram tej trucizny wytworzy spalarnia, a ile palenisko domowe?

  Podawanie w ten sposób parametrów jest demagogiom!

 2. A jak wygląda poziom zanieczyszczeń wokół spalarni, na skażanych przez dziesiątki lat terenach, na których był wielki zakład chemiczny?
  Poziom ten miała pokazywać tablica, którą inwestor zobowiązał się zainstalować, ale nie zrobił tego!
  Powód wydaje się oczywisty, teren jest bardzo skażony i powinien być oczyszczany i nie powinno się tam lokować spalarni odpadów!

 3. Bardzo prosze Inwestora o podanie informacji:
  – oficjalna strona spalarni i linki do parametrow technicznych (SCR/SNCR/DeSo2 etc)
  – informacje o tym jak radzicie sobie z metalami ciezkimi, dioxynami i furanami. (nie podano limitow w tej tabeli).
  – rtęć – jak to jest kontrolowane

  z pozdrowieniami,
  Piotr

Skomentuj