Bydgoski magistrat podpowiada, co zrobić z przeterminowanymi lekami. W większości tamtejszych aptek znajdują się ustawione przez Urząd Miasta pojemniki do zbiorki takich medykamentów.

System zbiórki przeterminowanych lekarstw za pośrednictwem specjalnych pojemników funkcjonuje w Bydgoszczy od 2006 roku. Na 140 placówek działających na trenie miasta pojemniki na leki znajdują się w 96 aptekach. Sukcesywnie w planach Urzędu Miasta jest ustawienie takich pojemników we wszystkich placówkach. System zbiórki leków jest obsługiwany przez specjalistyczną firmę posiadającą wymagane prawem zezwolenia.

Leki to związki chemiczne i dlatego po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzi. Przypomnijmy, że przeterminowanych leków nie wolno wyrzucać do śmieci czy też spuszczać w toalecie (oczyszczalnie nie radzą sobie z zawartymi w nich substancjami). Do pojemników ustawionych w aptekach można wrzucać przeterminowane medykamenty pod różnymi postaciami (pastylki, drażetki, maści, leki płynne oraz aerozole), nie wolno natomiast wrzucać tam igieł, igłostrzykawek oraz termometrów w tym szczególnie wycofanych już ze sprzedaży rtęciowych. Warto wyrzucać leki bez opakowań (kartoników, pudełek) – niezabrudzone kartonowe opakowania proponujemy wrzucić do niebieskiego pojemnika do selektywnej zbiórki odpadów.

źródło: bydgoszcz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj