Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Były burmistrz Murowanej Gośliny z zarzutami korupcyjnymi pozostanie w areszcie

Były burmistrz Murowanej Gośliny z zarzutami korupcyjnymi pozostanie w areszcie
pap/jw
19.10.2023, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

Były burmistrz Murowanej Gośliny – Dariusz Urbański – mimo wpłacenia 200 tys. zł poręczenia majątkowego – pozostanie w areszcie. We wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu uwzględnił zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego. Decyzja jest już prawomocna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Były burmistrz został tymczasowo aresztowany w styczniu ub. roku. Samorządowcowi przedstawiono zarzuty głównie dotyczące korupcji.

Poręczenie nieaktualne

Zgodnie z wtorkowym postanowieniem Sądu Okręgowego w Poznaniu, Dariusz Urbański (zgodził się na publikację pełnego nazwiska), mimo wpłacenia 200 tys. zł poręczenia majątkowego – pozostanie w areszcie. Sąd Okręgowy uwzględnił tym samym zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego.

Sąd okręgowy zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że “uchylił zawarte w nim zastrzeżenie o uchyleniu tymczasowego aresztowania w przypadku złożenia poręczenia majątkowego”. W pozostałym zakresie postanowienie utrzymano w mocy.

Sędzia Jerzy Andrzejewski podkreślił w uzasadnieniu postanowienia, że “obecny etap postępowania nie uzasadniał umożliwienia oskarżonemu zmiany stosowanego środka zapobiegawczego”. Wskazał też, że “oskarżony zna współoskarżonych i kluczowych w sprawie świadków”.

– Sąd pierwszej instancji w treści zaskarżonego postanowienia sam podkreślił, że oskarżony “jest osobą roszczeniową, nie znoszącą sprzeciwu, który w razie odmowy spełnienia jego oczekiwań reagował złością i dopuszczał się szantażu, czy też kierowania pogróżek”. Trudno więc aktualnie zakładać, że powyżej opisane rodzaje zachowań nie będą miały miejsca po ewentualnym uchyleniu tymczasowego aresztowania – podkreślił sędzia.

Prawomocne postanowienie

Proces Urbańskiego ruszył pod koniec września. Kolejnego dnia po pierwszej rozprawie odbyło się posiedzenie sądu rejonowego w przedmiocie przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania wobec byłego samorządowca. Sąd przedłużył stosowanie aresztu o kolejne trzy miesiące, do 27 grudnia 2023 r., dodając jednak zastrzeżenie, że “środek ten ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe w kwocie 200 tys. zł w razie dokonanie w terminie 14 dni wpłaty na konto sądu rejonowego”. Zgodnie z postanowieniem sądu, po wpłacie poręczenia były burmistrz zostałby objęty dozorem policji i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu oraz zakazem jakiegokolwiek kontaktowania się ze współoskarżonymi.

Posiedzenie sądu, na którym przyjęto poręczenie majątkowe odbyło się 6 października. Ze względu jednak na to, że prokurator jeszcze w trakcie wrześniowego posiedzenia wyraził sprzeciw wobec tej decyzji i złożył zażalenie na to postanowienie sądu – sprawę musiał rozpoznać sąd II instancji.

We wtorek, 17 października sprawę rozpoznał Sąd Okręgowy w Poznaniu, którego postanowienie jest prawomocne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024