Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Carlsberg chce chronić oceany. Będzie łączył puszki klejem

Carlsberg chce chronić oceany. Będzie łączył puszki klejem
sm
08.09.2018, o godz. 6:34
czas czytania: około 2 minut
0

Znana firma piwowarska Carlsberg zastąpi plastikowe sześciopaki do puszek klejem nadającym się do recyklingu. Nowe, przyjazne dla środowiska rozwiązanie ma być "dużym krokiem" w walce z zanieczyszczeniami plastikowymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Plastikowe pierścienie do przenoszenia puszek są szczególnym problemem w oceanach. Żółwie i ptaki wpadają w nie jak w pułapkę i giną. Firma Carlsberg postanowiła wyeliminować tę formę opakowania i zaczęła szukać innej. Przetestowano około 4 tys. rozwiązań. Innowację zaprezentowano po raz pierwszy publicznie 6 września.

Zastosowano proste i, jak się wydaje, ekologiczne rozwiązanie. Puszki w wielopakach nie będą łączone plastikowymi pierścieniami a… sklejane. Będzie do tego używany klej, który jest odpowiednio silny, żeby utrzymać puszki połączone ze sobą, ale jednocześnie umożliwiający ich łatwe rozdzielenie. Chodzi o to, żeby wielopak z puszkami dotarł nienaruszony ze sklepu do domu, ale żeby w domu łatwo było oddzielić jedną czy dwie puszki od pozostałych. Rozmaite preparaty przylepne i kleje testowano przez ponad trzy lata.

Szef działu zrównoważonego rozwoju Carlsberg Simon Boas Hoffmeyer, powiedział, że zastosowane rozwiązanie o nazwie “snap pack” pozwoli zmniejszyć zużycie plastiku przez producenta o 1200 ton rocznie. To odpowiednik 60 mln plastikowych toreb. Stanie się to dopiero po tym jak zestawy “snap pack” zostaną wdrożone na całym świecie. Najpierw rozwiązanie będzie testowane w Wielkiej Brytanii. Hoffmeyer zapewnił, że kropla kleju, która połączy puszki, jest tak mała, że trudno ją zauważyć.

Duńska sekcja światowej organizacji WWF oceniła rozwiązanie wprowadzane przez Carlsberga jako duży krok w walce z zanieczyszczeniem oceanów plastikiem. – Nasza przyroda jest zasypywana plastikiem – problem ten niestety szybko narasta. Musimy zatem działać już teraz, żeby zmniejszyć strumień plastiku trafiający do natury – powiedział Bo Oksnebjerg z WWF.

Ceest Hart, dyrektor naczelny Carlsberg, powiedział, że ma nadzieję, że konkurenci z branży piwowarskiej i inni producenci napojów będą używać tej samej technologii do pakowania opakowań w wielopaki.

Źródło: The Guardian, News.sky.com, Carlsberg

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024