Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w spółce Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zawiadomiła prokuraturę o możliwych szkodach w majątku firmy – dowiedziała się PAP. Agenci badali zamówienia publiczne z lat 2012-16.

Wydział komunikacji społecznej Biura przekazał PAP, że zawiadomienie zostało skierowane po kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych rzeszowskiej delegatury CBA.

Kontrola budowy węzła

Agenci sprawdzali w jaki sposób spółka podejmowała i realizowała decyzje o zamówieniach publicznych oraz jak rozporządzano jej mieniem.

– Nasi funkcjonariusze szczegółowo zweryfikowali inwestycję rozbudowy podwarszawskiego węzła Rembelszczyzna (Mazowieckie) prowadzoną w ramach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia od tego węzła do Gustorzyna k. Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie). Czynności kontrolne trwały od października 2020 r. do 21 lipca 2021 r., a po nich prowadzono działania pokontrolne – poinformował PAP wydział.

Wiele nieprawidłowości

CBA ujawniła szereg nieprawidłowości, m.in. wprowadzenie zmian do umowy głównej oraz bezpodstawne zawarcie części umów dodatkowych. W ocenie agentów mogło to spowodować wystąpienie znacznej szkody na majątku zamawiającego – OGP Gaz-System – dowiedziała się PAP w wydziale.

Ustalenia kontroli CBA były podstawą do stwierdzenia istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa – działania na szkodę tej państwowej spółki. Dlatego 8 lutego Biuro zawiadomiło o tej sprawie Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA jest krajowym operatorem rurociągów – systemu przesyłowego gazu ziemnego na terenie Polski, spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla kraju. Węzeł Rembelszczyzna położony jest na północ od Warszawy, niedaleko Nieporętu. Zbudowany rurociąg wysokiego ciśnienia do Gustorzyna ma średnicę 700 mm i 176 km długości.

 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj