Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali burmistrza Koła. To 6 osoba podejrzana w sprawie. Śledztwo CBA dotyczy ustawiania przetargów na ponad 2,5 mln zł.

Nowe ustalenia CBA i prokuratury w Łodzi wskazują, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego. Celowo doprowadzał do tego, żeby eliminować konkretnych potencjalnych oferentów w przetargach na realizację zamówień publicznych. Zatrzymany burmistrz usłyszy w prokuraturze zarzuty.

W marcu CBA zatrzymało pięć innych osób związanych z nielegalnymi działaniami przetargowymi w spółkach miejskich w Pruszkowie i Kole. Zatrzymani zostali: prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, były prezes tej spółki, pracownik Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie oraz prezes i handlowiec jednej z wrocławskich firm.

Agenci CBA przeszukują obecnie biura urzędu miasta i w dwóch spółek komunalnych w Kole w celu zabezpieczenia dokumentacji oraz korespondencji mailowej.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi od kilku miesięcy prowadzi śledztwo dotyczące procederu ustawienia przetargów – zmowy przetargowej w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm.

Śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych ogłoszonych w 2016 roku a opiewających w sumie na ponad 2,5 mln zł.

Agenci CBA z Łodzi zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. To jest wierzchołek góry lodowej.. Przyjmowanie korzyści majątkowych przez firmy komunalne jest tajemnicą poliszynela. Dotyczy to przede wszystkim producentów śmieciarek korzy nie są konkurencyjni na rynku. To samo może dotyczyć niektórych oferentów śmieciarek używanych.

  2. A może wreszcie zlikwidować pozostałości komunizmu i zlikwidować spółki gminne będące siedzibą nepotyzmu i kumoterstwa.
    Samorząd nie zajmuje się prawem i jego przestrzeganiem, a nie robieniem “kasy”

Skomentuj