Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy przewidujący pakiet działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej. Przygotowany projekt systemu rekompensat ma zapobiec wyższym rachunkom.
Bezpieczeństwo energetyczne priorytetem ministerstwa
– To co, dzieje się w innych krajach unijnych przekłada się bezpośrednio na sytuację w Polsce. Dlatego w Ministerstwie Energii pracujemy nad odbudowaniem zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej. Podjęliśmy wszelkie działania, które mają ochronić naszych obywateli przed ewentualnymi wzrostami cen prądu – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.
Celem działania resortu jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ministerstwo Energii przygotowało Politykę energetyczną Polski do 2040 r. która określa kształt miksu energetycznego na kolejne dziesięciolecia. W Sejmie trwają też prace nad ustawą o wysokosprawnej kogeneracji. Działają już: ustawa o rynku mocy i nowelizacje ustawy o OZE, a trwa jednocześnie restrukturyzacja sektora górnictwa węgla kamiennego – informuje resort.
Rekompensaty za energię
Jak zapewnił Krzysztof Tchórzewski, przygotowywany program rekompensat będzie obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.
Zostanie też powołany Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to 4-5 mld zł. Środki na ten cel będą pochodzić m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych.
Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r. Dla gospodarstw domowych system ten ma nie być uciążliwy, a rekompensaty naliczane będą automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię.
Ceny energii rosną. Samorządy robią grupowe zakupy prądu i gazu
tez mi nowina
Komentarz #15005 dodany 2018-12-11 14:08:06
Ciekawe komu zabiorą? Pewnie znowu podrożeją paliwa, samochody, albo masło....