– Wzorem lat ubiegłych Urząd Regulacji Energetyki wezwał czterech tzw. sprzedawców z urzędu: PGE, Tauron, Enea i Energa do przedłożenia wniosków taryfowych na 2019 r. – mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE. Zaznacza przy tym, że obowiązujące taryfy na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych obowiązują do 31 grudnia br.
– Wnioski taryfowe na sprzedaż energii wpłynęły do Urzędu 15 listopada. Przedsiębiorstwa energetyczne wnioskują o duże podwyżki, bo średnio rzędu ponad 30 %. Prowadzimy teraz postępowania taryfowe – informuje Agnieszka Głośniewska.
Na jakim poziomie będą kształtowały się opłaty za energię elektryczną w 2019 r. w gospodarstwach domowych, będzie wiadomo dopiero po zakończeniu procesu taryfowego. Aby nowe taryfy mogły wejść w życie, z początkiem roku prezes URE musiałby zakończyć postępowania do połowy grudnia. Opłaty za energię elektryczną miałaby być zatem wyższe od stycznia 2019.
Opłata za prąd ma wzrosnąć z uwagi, m.in. na coraz wyższe ceny węgla i prawa do emisji CO2, które we wrześniu br. doszły do ceny 25 euro za tonę.
Komentarze (0)