Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowo powstały, przeznaczony na sprzedaż lub pod wynajem budynek czy lokal mieszkalny będzie musiał posiadać świadectwo potwierdzające jego klasę energetyczną.

Związane jest to z dyrektywą ws. charakterystyki energetycznej budynków, która ma za zadanie promować budownictwo energooszczędne i wpływać pozytywnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Trwają prace wdrożeniowe.

Ocena energetyczna będzie dokonywana według określonego współczynnika EP, którego wartość zadecyduje o przyporządkowaniu budynku lub lokalu mieszkalnego do jednej z siedmiu klas energetycznych. Przygotowane w resorcie budownictwa założenia przewidują, że ocenie energetycznej będą podlegały budynki oraz lokale mieszkalne, budynki zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Na podstawie dokonanej oceny energetycznej zostanie sporządzone świadectwo energetyczne budynku. Ma być ono ważne przez dziesięć lat, przy czym jeżeli w tym okresie charakterystyka energetyczna budynku nie ulegnie zmianie, będzie istniała możliwość przedłużenia ważności świadectwa o kolejne dziesięć lat.

Strona poświęcona certyfikatom energetycznym 

źródło: www.e-instalacje.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj