W Polsce ruszyła akcja „Tanie segregowanie”. Jej inicjatorzy chcą zmusić rząd do 50-procentowych dopłat na dofinansowanie za segregowanie śmieci.

– W Waszej miejscowości drastycznie podniesiono ceny za odbiór śmieci? Nie bądźcie bierni. Przekonajcie władze waszych miast i gmin do wezwania rządu do przygotowania i wdrożenia programu ochronnego, który zakładałby 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane – piszą inicjatorzy akcji „Tanie segregowanie”, którzy mówią „tak” dla segregacji odpadów, ale z rządowym dofinansowaniem.

Takie postulaty zgłaszali już m.in. przedstawiciele metropolii warszawskiej. Za nimi idą kolejne samorządy podejmujące uchwały z apelami do rządu lub wystosowujące apele w tej sprawie. Takie kroki podjęły m.in. Stupsk, Jabłonna, Nieporęta, Zakroczym, Sochocin.

– Nie mamy realnego wpływu na kształt gospodarki odpadami i generowane przez niego koszty, ani na prawo ustanawiane przez rząd, jednak to my – jako samorządy – musimy brać na swoją odpowiedzialność podejmowanie stosownych uchwał podnoszących stawki opłat od mieszkańców i wyjaśnianie mieszkańcom powodów takich zmian – pisze w swoim stanowisku prezydent Skarżyska Kamiennej Konrad Krönig.

Podpisy pod apelem „Tanie segregowanie” można składać m.in. w urzędzie miasta.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o u.c.p.g., segregacja odpadów stanie się obowiązkiem (poszczególne gminy wprowadzają ten obowiązek, mają na to czas do września br.), a za jej niedopełnienie gminy będą musiały nakładać na mieszkańców kary administracyjne. Gminy mogą także obniżać opłaty śmieciowe za posiadanie kompostownika, choć to rozwiązanie przynosi niekiedy obniżkę na poziomie złotówki.

Samorządy coraz trudniej radzą sobie z wzrastającymi cenami opłat. Ostatnia fala podwyżek, za które gminy winią w dużej mierze doraźnie zmieniane, kosztotwórcze przepisy, wywołała gorącą debatę między korporacjami samorządowymi a przedstawicielami rządu. Ci pierwsi jeszcze w grudniu domagali się spotkania z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu. Takie spotkanie odbyło się 14 stycznia i, zdaniem części samorządów, nie spełniło ich oczekiwań.

Źródła: pressmania.pl, UM Skarżysko-Kamienna

Czytaj więcej

21 Komentarze

 1. coż za brak kompetencji u piszącego ten artykuł….
  I. do tej pory mozna był zgłosić, że nie chce się segregować i ponosić podwyższoną opłatę, zmiana zmieniła tylko nazewnictwo (i chyba słuszniejsze), że kto nie segreguje ponosi karę!
  II.Gminy mają bardzo duży wpływ na ceny… muszą sobie tylko zdać zprawę co jest najdrozsze, np. zbiórka odpadów wielkogabarytowych kosztuje krocie (bo bardzo droga jest praca fizyczna), powinny więc dazyć do tego by mieszkańcy przywozili te odpady do PSZOK. Ponadto to gminy wydają wstepne decyzje na budowę choćby instalacji do recykling, sortowania odpadów, nie mówiąc o instalacjach komunalnych, c`zy spalarniach odpadów. Nie chcą ich wydawać, bo mieszkańcy ich nie chcą. W rezultacie do instalacji często trzeba wieźć odpady po 40 -50 km, a są rejony w Polsce, że 100. W przypadku odpad niebezpiecznych to nawet i 400 km.
  III. gminy pozwalają na nieuczciwość systemu, nie określając np. limitów i warunków w których mieszkańcy mogą oddać odpady budowlane, czy też pozwalając by cwaniacy z drobnych warsztatów oddawali masowo opony pod pretekstem ,że sa mieszkańcami (zamiast przekazać do producenta lub importera).
  iV. Gminy wymuszają by odpady zbierać w workach plastikowych (co w efekcie jest najdroższym rozwiązaniem), zamiast ustawiać pojemniki, np. typu dzwon (które są tanie w obsłudze)
  itd…rząd narobił głupot w gospodarce odpadami, ale samorządy często jeszcze więcej…

 2. 1. Szwedzi płacą za swoje śmieci ok. 300 euro na osobę rocznie. Mają fantastyczny i bardzo drogi system.
  2. Plastik wybrali konsumenci, bo jest tańszy.
  3. Do produkcji papieru potrzeba drzew, bardzo dużo drzew.
  4. Wiele rzeczy można kupić w szkolnych opakowaniach, zamiast w plastiku, czy opakowaniach wielomateriałowych. – wybór należy do konsumentów, ale jak komuś wygodniej kupować w plastiku (bo mniej waży, bo wygodniej nieść, itp) to niech nie narzeka…

 3. To jest chore. Ja rozumiem segregacje ale aż tak. W małych mieszkaniach ciężko jest mieć miejsce na 5 pojemników na śmieci. Mieszkam w UK też segreguje śmieci ale to nie utrudnia tak życia jak w PL. Jest dużo łatwiejsze.
  Niebieski (recykling):
  Makulatura, szklane butelki i słoiki, folia aluminiowa, tacki aluminiowe, plastik, puszki oraz opakowania po aerozolach.
  Nie wrzucamy: żarówek, szyb, szklanek, naczyń, tekstyliów, pieluch, folii bąbelkowej, styropianu, odpadów ogrodowych, elektrycznych oraz resztek jedzenia.

  Brązowy (odpady ogrodowe):
  Liście, kwiaty, drobne i mniejsze gałęzie, odpady po koszeniu krzewów i traw.
  Nie wrzucamy: ziemi, żwiru, doniczek, kamieni, kociego żwirku, resztek żywności oraz trocin.

  Zielony (tzw. pozostałe):
  Styropian, folia bąbelkowa i samoprzylepna, odpady sanitarne, koci żwirek oraz trociny – w torbach, pieluchy zawiązane we foliach oraz potłuczone naczynia i szkło również we foliach.
  Do takich pojemników nie można wrzucać: odpadów budowlanych, niebezpiecznych, medycznych, elektrycznych, ogrodowych, resztek jedzenia oraz puszek po farbie.

  Pojemnik na resztki żywnościowe:
  Ryż, makaron, fasola, mięso, ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne, jajka, saszetki po herbacie, fusy po kawie, ciastka, ciasto, chleb, resztki z talerzy oraz karma dla psów.
  Nie wrzucamy: opakowań, oleju, płynów, plastikowych reklamówek – jedzenie może być zawijane w gazety, ręczniki papierowe, specjalne, biodegradowalne torby.

  • Czyli naliczyłem 4 + 1 na rzeczy których nie można wrzucić nigdzie (tekstyli, pieluchy, itp) czyli 5. CO ZA RÓŻNICA? Ce angielskie 5 jest mniejsze niż polskie 5…hihihi…

 4. A dlaczego sprzedają w plastikowych opakowania. Nie ma zwrotów butelek. Nie ma słupów makulatury.
  Tylko sankcje sankcje. I segregacja śmieci na absurdalne rodzaje.

 5. Podatek od podatku to są realia Polaków . Kupując produkty już raz płacimy za opakowanie ale mało segreguj i jeszcze za to płacić. Pokornie przyjmujemy kolejne podatki . Szwedzi swoje śmieci do spalarni produkują energię i są w czołówce państw eko Komu przeszkadzało , że butelki są zwrotne mleko i inne produkty kto na to pozwolił , że zamieniono na plastik kto wprowadził ustawę o śmieciach ?!

  • Jak to kto? Mumia Jewropejska. 20 kilka lat temu zaleciła stosowanie woreczków foliowych zamiast torebek papierowych jako bardziej ekologiczne

  • To mafia swiatowa wyeliminowała tworzywa szklane a wprowadzila plastykowe a teraz ta mafia w białych kołnierzykach przy biurkach, aby upodlic naród to wprowadza segregowanie smieci, jesli sie ktos z narodu nie zastosuje do segregowania to będą wszyscy np lokatorzy danego bloku, będą płacić
   podwójnie a nawet i potrójnie Mafia światowa zydostwa płaci urzedniką w białych kołnierzykach. przy biurkach dużą kasę i ci mają narzucone aby wymagac od narodu, i obywatela segregacji smieci tylko ze z Niemiec i z tej Brukseli przychodzą do naszego kraju smieci nie segregowane a na nas obywateli, mieszkanców całej Polski nakładają obowiazek segregacji smieci tak mafia swiatowa zydostwa rzadzi wszystkimi biuralistami przy biurkach w gminach w całej Polsce Ja sie pytam gdzie znikneły opakowania szklane. tak…

   • a polska mafia pisomatołków podniosła opłaty za składowanie odpadów ze 120 zł do 270 zł, wprowadziła obowiązek segregacji na 5 frakcji, itp.

  • Przecież wszystkie działania rzadu są skierowane na osłabienie samorządów, bo już tylko one stoją na drodze w celu zagarnięcia całej władzy w rece pewnego konusa.

Skomentuj