112 posłów podpisało się pod interpelacją w sprawie przyspieszenia prac nad nową ustawą o odpadach – informuje serwis samorzad.pap.pl. Parlamentarzyści wyrazili poparcie dla przeniesienia własności odpadów na rzecz gmin.

„W związku z tym, że prace legislacyjne nad ustawą o odpadach bardzo się przeciągają, podkreślamy że stanowczo popieramy mechanizm przeniesienia własności odpadów na rzecz gmin (poprzez wprowadzenie stałej opłaty od każdego mieszkańca uchwałą Rady Gminy)” – napisali posłowie PO w interpelacji do ministra środowiska.

Zdaniem parlamentarzystów, rozwiązania zawarte w rządowym projekcie pozwolą na likwidację dzikich wysypisk, skuteczną motywację obywateli do zachowań proekologicznych oraz na pozyskanie środków unijnych na nowoczesne instalacje do gospodarki odpadami komunalnymi. Posłowie przypomnieli, że jeszcze tylko w Polsce i na Węgrzech, spośród wszystkich krajów członkowskich UE, brakuje takiego rozwiązania w gospodarce odpadami.

Autor interpelacji, poseł Tadeusz Arkit przekonywał w środę w Sejmie, że nowe przepisy będą korzystne także dla mieszkańców. – Osobom, które zapłacą miesięczną opłatę za odpady ustaloną przez radę gminy, nie będzie się opłacało wyrzucać śmieci do lasu, wręcz przeciwnie – zostaną zmotywowani do pozytywnych zachowań.

źródło: samorzad.pap.pl

 

Czytaj więcej

Skomentuj