– Staramy się działać w tym obszarze, na który mamy wpływ, chociaż jako gmina jesteśmy jedynie pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a firmami odbierającymi odpady, poruszającym się w ramach określonych przepisów – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Szczecin.
– Mimo to chcemy zaproponować rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kolejnych regulacji opłat za śmieci, uproszczą zasady selektywnej zbiórki oraz zwiększą jej efektywność – dodaje reprezentant miasta.
Na początek plastiki
Aby segregacja prowadzona przez mieszkańców była bardziej efektywna, miasto proponuje frakcję odpadów z tworzyw sztucznychi ściśle określić które z nich powinny trafiać do żółtego pojemnika. Grupa ta obejmowałaby: butelki PET, tzw. opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku), opakowania po chemii i kosmetykach, białą folię oraz puszki i opakowania metalowe.
Z grupy wyłączone zostałyby natomiast m.in. plastikowe opakowania po żywności. Takie zasady miałyby zostać zapisane w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie.
Mieszkańcy istotnym wsparciem
Miasto chce również zaprosić do dyskusji na temat śmieci, proponowanych rozwiązań, problemów związanych z funkcjonowaniem systemu oraz jego przyszłości wszystkie zainteresowane strony: od mieszkańców, poprzez firmy z branży odpadowej, ekspertów, po zarządców nieruchomości czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Dyskusje będą odbywały się w ramach tzw. Forum odpadowego, którego kolejne edycje będą odbywały się w najbliższych miesiącach, w różnych lokalizacjach. Celem jest jak najszersze spojrzenie na system, z uwzględnieniem praktycznych aspektów jego funkcjonowania i wypracowanie wspólnych rozwiązań.
Kontynuowane będą również prowadzone przez miasto działania edukacyjne w szkołach oraz kampanie informacyjne kierowane bezpośrednio do mieszkańców.
Program będzie kontynuowany w kolejnych latach, obejmując pozostałe frakcje odpadów.
Komentarz #41341 dodany 2020-02-10 12:18:18
A opakowania po jogurtach śmietanie pewnie myć