Do kuriozalnej sytuacji doszło pod koniec lipca w jednym ze szczecińskich Ekoportów, które przyjmują m.in. odpady zielone z przydomowych ogródków, lecz nie z ogrodów działkowych. Niestety, jeden z mieszkańców na odmowną decyzję przyjęcia tych ostatnich zareagował agresją i wywołał bójkę.

Do ośmiu szczecińskich Ekoportów można przynosić m.in. odpady zielone pochodzące z ogródków przydomowych. Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych nie przyjmują jednak resztek z ogródków działkowych czy terenów spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot.

Tymczasem pod koniec lipca do Ekoportu przy ul. Arkońskiej przyjechała trójka mężczyzn, którzy poinformowali, że odpady przywieźli z działki. Jeden z nich, po odmowie ich przyjęcia, zagroził pracownikowi oraz jego rodzinie śmiercią. Był bardzo agresywny, w niewybrednych słowach poinformował też, że w tej sytuacji odpady wysypie na środku placu, po czym kontynuując wycieczkę słowną wobec pracownika postanowił go uderzyć. Pracownik uniknął ciosu, upuszczając jednak i niszcząc telefon. Ostatecznie napastnik, po próbie pobicia, wsiadł do samochodu i odjechał ze swoimi odpadami w siną dal.

Zdarzenie zarejestrowane zostało na nagraniu, na miejsce wezwana została policja. Sprawa skierowana zostanie do sądu. Szczeciński magistrat przypomina, że we wszystkich ośmiu Ekoportach znajduje się monitoring, a każda próba agresji, czy inne nielegalne zachowanie, zgłaszane będą policji.

Ekoporty przeznaczona są wyłącznie dla mieszkańców Szczecina, których odpady nie pochodzą z prowadzonej działalności gospodarczej, a jedynie z gospodarstw domowych. Do Ekoportów trafiają liście, trawy, gałęzie, czy nawet w okresie świątecznym niepotrzebne już choinki. Do kontenerów wrzucane są one luzem – nie mogą znajdować się w workach czy innym opakowaniu. Nie mogą być również wymieszane z glebą bądź innymi odpadami.

Obowiązkiem zarządców ogrodów działkowych jest zagwarantowanie działkowcom kontenerów na powstające odpady. Taki sam obowiązek mają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj