Przetarg na rozbudowę i modernizację spalarni w Warszawie został rozstrzygnięty. Najkorzystniejszą ofertę złożył chiński wykonawca -Shanghai Electric Power Construction. Na modernizację wykonawca ma trzy lata – podaje warszawskie MPO. 

O kontrakt na rozbudowę i modernizację warszawskiej instalacji rywalizowały trzy podmioty: konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica i Atzwanger, konsorcjum Constructions Industrielles de la Mediterranee, CNIM Poznań i Porr oraz Shanghai Electric Power Construction.

Chińczycy złożyli najlepszą ofertę o wartości ok. 1 mld zł. W ramach weryfikacji i oceny ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji.

Nadchodzące szkolenia on-line:

305 tys. ton odpadów rocznie

Warszawski zakład ma zostać rozbudowany w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii. Dlatego chińska propozycja spełnia także wymóg rygorystycznych parametrów emisji, znacząco korzystniejszych od wymaganych prawem norm.

– W listopadzie, biorąc pod uwagę potencjalne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, planujemy podpisać umowę w wyłonionym wykonawcą – wyjaśnia Piotr Karczewski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

Rozbudowany i zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w Warszawie ma rozpocząć funkcjonowanie w terminie 36 miesięcy od wejścia wykonawcy na plac budowy. Rocznie obiekt będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu i wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.

Zielone dachy i ścieżka edukacyjna

Instalacja będzie posiadała m.in. zielone dachy wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy
elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku podkreślą efekt iluminacji.

Zaprojektowana w ramach inwestycji ścieżka edukacyjna przebiegać będzie przez cały zakład, w tym przez zielone dachy, umożliwiając zapoznanie się z prowadzonymi procesami technologicznymi. Zwieńczeniem ścieżki będzie punkt widokowy znajdujący się ponad 70 metrów nad ziemią.

Wyłoniony wykonawca – Shanghai Electric Power Construction należy do grupy Power China zajmującej 5 miejsce na liście największych grup budowlanych na świecie. Grupa jest także jednym z największych generalnych wykonawców branży elektroenergetycznej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj