Zapowiadający działania w sektorze energetycznym rząd Mołdawii Natalii Gavrility zainaugurował oficjalnie w miejscowości Criuleni, na wschodzie kraju, elektrownię słoneczną. Kiszyniów w realizacji tej inwestycji został wsparty przez rząd Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Według kiszyniowskiej telewizji TV8 ten największy w Mołdawii park fotowoltaiczny powstał na terenie o wielkości 8 hektarów. W jego elektrowni słonecznej wchodzi 7400 paneli fotowoltaicznych oraz 16 inwerterów.

Stacja zauważyła, że od minionego roku park fotowoltaiczny o mocy 2,8 MW był w fazie rozruchu, a dopiero podczas tegorocznej wiosny uzyskał on wszelkie niezbędne pozwolenia na sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej.

Według informacji mołdawskiego rządu docelowo, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, w tym szczególnie ze źródeł odnawialnych, inwestycja ta może zostać w niedalekiej przyszłości rozbudowana.

Z kolei kiszyniowski portal Realitatea podał, że elektrownia słoneczna w Criuleni została wybudowana za łączną kwotę 4 mln euro, a część inwestycji pokrył chiński rząd.

“Chiny są skłonne do dalszego rozwoju kooperacji z Mołdawią w zakresie energetyki fotowoltaicznej, zwłaszcza współpracy na zasadach komercyjnych” – napisano w komunikacie na stronie ambasady Chin w Kiszyniowie.

Czytaj więcej

Skomentuj