Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Chiny wsparły mołdawski Kiszyniów w budowie elektrowni słonecznej

Chiny wsparły mołdawski Kiszyniów w budowie elektrowni słonecznej
PAP/dom
07.08.2022, o godz. 9:19
czas czytania: około 1 minuty
0

Zapowiadający działania w sektorze energetycznym rząd Mołdawii Natalii Gavrility zainaugurował oficjalnie w miejscowości Criuleni, na wschodzie kraju, elektrownię słoneczną. Kiszyniów w realizacji tej inwestycji został wsparty przez rząd Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Według kiszyniowskiej telewizji TV8 ten największy w Mołdawii park fotowoltaiczny powstał na terenie o wielkości 8 hektarów. W jego elektrowni słonecznej wchodzi 7400 paneli fotowoltaicznych oraz 16 inwerterów.

Stacja zauważyła, że od minionego roku park fotowoltaiczny o mocy 2,8 MW był w fazie rozruchu, a dopiero podczas tegorocznej wiosny uzyskał on wszelkie niezbędne pozwolenia na sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej.

Według informacji mołdawskiego rządu docelowo, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, w tym szczególnie ze źródeł odnawialnych, inwestycja ta może zostać w niedalekiej przyszłości rozbudowana.

Z kolei kiszyniowski portal Realitatea podał, że elektrownia słoneczna w Criuleni została wybudowana za łączną kwotę 4 mln euro, a część inwestycji pokrył chiński rząd.

“Chiny są skłonne do dalszego rozwoju kooperacji z Mołdawią w zakresie energetyki fotowoltaicznej, zwłaszcza współpracy na zasadach komercyjnych” – napisano w komunikacie na stronie ambasady Chin w Kiszyniowie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023