Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Chorzów. Odpady w pobliżu ciepłowni powodują fetor, mieszkańcy mają dość

Chorzów. Odpady w pobliżu ciepłowni powodują fetor, mieszkańcy mają dość
Barbara Krawczyk
11.08.2020, o godz. 9:13
czas czytania: około 4 minut
3

Mieszkańcy Chorzowa mają już dość otaczającego ich fetoru. Problem stanowi też hałda biomasy oraz duża ilość owadów. Odpowiedzialna za ten stan jest elektrociepłownia CEZ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Główny problem stanowi przechowywana na terenie ciepłowni mokra biomasa. Są to wysłody buraczane oraz jabłka.

– Wcześniej biomasa była składowana w jednym miejscu, pozostawała w big bagach i była chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Teraz są to ogólnodostępne, odkryte duże pokłady biomasy, które znajdują się w kilku miejscach na terenie Chorzowa Starego i Maciejkowic – wyjaśnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Apel władz Chorzowa

Radni miasta i radni osiedla Maciejkowice zaapelowali do władz spółki CEZ Chorzów o zmianę sposobu składowania odpadów i hermetyzację samego składowiska.

Jak tłumaczono, najlepszym rozwiązaniem byłoby jego zamknięcie, zadaszenie czy odwodnienie. Prezydent miasta zwrócił się też ponownie z prośbą o pomoc do urzędu marszałkowskiego, który w tej kwestii ma największe możliwości działania.

– W pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami. Wiemy, że z powodu fetoru, ciężko tu wytrzymać. To dlatego już od zeszłego roku interweniujemy w tej sprawie do wielu instytucji – tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jak informuje, wielokrotnie przedstawiciele miasta spotykali się już z reprezentantami elektrociepłowni, wysyłane są też pisma, trwają rozmowy z wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska.

Oprócz tego miasto współpracuje ze strażą pożarną i policją. Odbyły się też spotkania w tej sprawie z urzędem marszałkowskim. To on wydaje pozwolenia zintegrowane na tego typu działalność.

– Tak naprawdę właśnie urząd marszałkowski może nam pomóc, jednak do tej pory ta pomoc nie przyszła. Liczymy, że to się zmieni, bo narzędzia miasta w tej sprawie powoli się wyczerpują – dodaje prezydent.

Właściciel ciepłowni odpowiada

Do sprawy odnieśli się również przedstawiciele firmy CEZ. Poniżej znajduje się komunikat, który wydała spółka:

„Uprzejmie informujemy, że pomimo kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, której przedmiotem były m.in. drobiazgowe oględziny wszystkich magazynów biomasy na terenie Chorzowa, nie wskazano żadnych nieprawidłowości, które nawet pośrednio związane byłyby z faktem transportu, magazynowania, czy też spalania przez CEZ Chorzów biomasy”.

CEZ Chorzów z własnej woli podjęła następujące kroki:

 • w celu ograniczenia oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych zlokalizowanych w rejonie ul. Narutowicza oraz w obrębie magazynu buforowego przy ul. Królowej Jadwigi magazynowana jest biomasa wyłączenie w postaci pelletów łuski ze słonecznika (najmniej podatna na emisję zapachów);
 • w celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe z magazynów buforowych gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych (rodzaj biomasy mogący stanowić, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, źródło odczuwalnych zapachów), całkowicie uprzątnięto ten rodzaj biomasy (łącznie z niewielkimi pozostałościami po magazynowanych wysłodkach, które zalegały na powierzchni gruntu);
 • w celu likwidacji oddziaływania zapachowego na tereny przyległe w obrębie magazynów buforowych gdzie magazynowane były wysłodki z buraków cukrowych przeprowadzono czyszczenie terenu polegające na:
  – pobieraniu z podłoża pozostałości wysłodków buraka cukrowego,
  – separacji biomasy od pobranych przy okazji kamieni i fragmentów metali,
  – załadunku wysłodków na samochody wanny i przewiezieniu zebranej biomasy na magazyn operacyjny CEZ Chorzów przy zwale węgla,
  – w dalszej kolejności na rozsypaniu na tym terenie wapna nawozowego w celu neutralizacji ewentualnych zapachów (aktualnie trwają prace na ostatnim fragmencie magazynu – wywóz biomasy i posypanie wapnem zostaną wykonane do 7 sierpnia 2020 r.);
  – odpompowaniu z końcem lipca większości wody z rozlewiska jakie utworzyło się na tym terenie – w rejonie magazynu wysłodków z buraka w czasie opadów atmosferycznych powstało w najniższym punkcie rozlewisko, do którego spływała również woda odsączająca się z wysłodów buraka cukrowego.
  – aplikacji, do pozostałej w rozlewisku niewielkiej ilości wody oraz do większych kałuż na tym terenie, aktywatora biologicznego (proszek zawierający wybrane naturalne szczepy niepatogennych mikroorganizmów, enzymów i składników odżywczych, którego stosowanie zmniejsza ilość organicznych przyrostów osadu, zapobiega zapachowi; środek stosowany jest w oczyszczalniach ścieków, szambach i kanalizacji).

Obecnie na terenie magazynu operacyjnego magazynowana jest biomasa agro w postaci wytłoków owocowych, liści i łodyg kukurydzy oraz pellet z łuski słonecznika w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb instalacji spalania paliw przez 72 godziny.

Spółka obiecuje także, że do końca września zlikwiduje magazyny biomasy na terenach dzierżawionych przez CEZ Chorzów. W efekcie od 1 października 2020 r. biomasa będzie magazynowana wyłącznie na terenie magazynu operacyjnego wchodzącego w skład części instalacji pomocniczej dla instalacji spalania paliw (czyli w skład układu podawania węgla i biomasy do kotłów) oraz w obrębie magazynu buforowego.

CEZ Chorzów przyznaje ponadto, że w ostatnich miesiącach zwiększyła ilość magazynowanej biomasy w związku z pandemią koronawirusa.

– CEZ Chorzów, w celu zabezpieczenia stosownych zapasów biomasy, odpowiednich do nieprzewidywalnej sytuacji związanej z pandemią i towarzyszących ryzyk biznesowych, zmagazynował dodatkowe ilości tego paliwa – przyznaje firma.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


RACJA

Komentarz #82269 dodany 2020-08-11 12:17:36

A mieszkańcy chca pić piwo? A mieszkańcy myją kubki po jogurcie? itp....


Komentarz #82977 dodany 2020-08-13 22:53:22

W Chorzowie II ul.Katowicka , 3 Maja, Pl.Mickiewicza mieszkańcy tez czują ten odór, smród. Z kominów tak nie śmierdzi jak z Elektrownii.Nie każdego mieszkańca stać na wyjazd na urlop.


Komentarz #82978 dodany 2020-08-13 23:04:24

Prezes- spółka Elektrociepłownii powinna obok zakładu zbudować tężnię. Mieszkańcom zakupić oczyszczacze powietrza do mieszkań., może to by zmobilizowało o odpowiednie magazynowanie biomasów. Panie Prezesie my mieszkańcy Chorzowa II też chcemy oddychać czystym powietrzem.Proszę przejść do czynu a nie tłumaczyć się pismami.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024