Dwie podczęstochowskie gminy Poczesna i Kamienica Polska chcą wykorzystać ciepłe źródła na swoim terenie do ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Będą to pierwsze takie inwestycje w województwie śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”.

Ciepłe źródło w Poczesnej tuż przy Warcie odkrył w ubiegłym roku miejscowy pasjonat inż. Eugeniusz Pidzik, członek Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który bada możliwości praktycznego wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ciepłym źródłem w Poczesnej zainteresował władze gminy i naukowców z Politechniki Częstochowskiej, którzy przygotowali analizę możliwości wykorzystania geotermy do ogrzewania budynków użyteczności publicznej.

– Z otworu wypływa około 500 m sześc. wody na dobę. Jest krystalicznie czysta, dobrej jakości. Wpada do Warty tracąc ciepło – mówi prof. dr hab. Robert Sekret, kierownik zakładu ogrzewnictwa i wentylacji Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. – A można to ciepło wykorzystać. Przy samoczynnym wypływie wody można uzyskać 150 kW. Jeśli będziemy wypompowywać wodę uzyskamy około 500 kW. Takie źródło energii pozwoli na ogrzanie kilku dużych obiektów.

Krzysztof Ujma, wójt Poczesnej liczy, że ciepło wody płynącej z geotermy ogrzeje nie tylko szkołę i urząd gminy, ale także kryty basen, który jest planowany w Poczesnej.

Geotermę ma też inna podczęstochowska gmina Kamienica Polska. Natrafiono na nią także podczas odwiertów w poszukiwaniu złóż metali. Gmina przejęła źródło o międzygminnego zakładu wodociągów i chce je wykorzystać miedzy innymi do ogrzewania hali sportowej, która będzie wkrótce budowana.

źródło: Dziennik Zachodni

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj