Dwie podczęstochowskie gminy Poczesna i Kamienica Polska chcą wykorzystać ciepłe źródła na swoim terenie do ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Będą to pierwsze takie inwestycje w województwie śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”.

Ciepłe źródło w Poczesnej tuż przy Warcie odkrył w ubiegłym roku miejscowy pasjonat inż. Eugeniusz Pidzik, członek Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który bada możliwości praktycznego wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ciepłym źródłem w Poczesnej zainteresował władze gminy i naukowców z Politechniki Częstochowskiej, którzy przygotowali analizę możliwości wykorzystania geotermy do ogrzewania budynków użyteczności publicznej.

– Z otworu wypływa około 500 m sześc. wody na dobę. Jest krystalicznie czysta, dobrej jakości. Wpada do Warty tracąc ciepło – mówi prof. dr hab. Robert Sekret, kierownik zakładu ogrzewnictwa i wentylacji Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. – A można to ciepło wykorzystać. Przy samoczynnym wypływie wody można uzyskać 150 kW. Jeśli będziemy wypompowywać wodę uzyskamy około 500 kW. Takie źródło energii pozwoli na ogrzanie kilku dużych obiektów.

eko-lokator 250 x 300

Krzysztof Ujma, wójt Poczesnej liczy, że ciepło wody płynącej z geotermy ogrzeje nie tylko szkołę i urząd gminy, ale także kryty basen, który jest planowany w Poczesnej.

Geotermę ma też inna podczęstochowska gmina Kamienica Polska. Natrafiono na nią także podczas odwiertów w poszukiwaniu złóż metali. Gmina przejęła źródło o międzygminnego zakładu wodociągów i chce je wykorzystać miedzy innymi do ogrzewania hali sportowej, która będzie wkrótce budowana.

źródło: Dziennik Zachodni

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj