W Polsce pojawia się coraz więcej basenów i kąpielisk wykorzystujących wody geotermalne. Jak się okazuje, znajdują się one pod ziemią na trzech czwartych obszaru kraju. Na razie wyprzedzają nas w tej dziedzinie sąsiedzi ze Słowacji. Baseny geotermalne stały się tam jedną z głównych atrakcji, a Słowacy od lat robią na nich świetny biznes. Wody geotermalne dzięki dużej zawartości minerałów znakomicie wpływają na różne dolegliwości, zwłaszcza narządów ruchu, likwidują stres i koją nerwy.

Pierwszą jaskółką rozwoju zwiastującą powstanie nowego rynku był otwarty z końcem ubiegłego roku okazały aquapark w Zakopanem. Ma on jednak tylko jeden zewnętrzny basen z wodą geotermalną o temperaturze 32 stopni, pozostałe wypełnione są zwykłą wodą.

Po ciepłe wody podziemne sięgnęła także zakopiańska spółka Dorado, która na Polanie Szymoszkowej zbudowała odkryte kąpielisko o powierzchni 5 tys. mkw., z widokiem na Giewont. Na Podhalu budowane są kolejne obiekty geotermalne. W październiku lub listopadzie w Bańskiej Niżnej ruszy pięć basenów o powierzchni ok. 1,1 tys. m kw. z wodą o temperaturze od 30 do 39 stopni.

Pod koniec przyszłego roku ma powstać kompleks wodny w Bukowinie Tatrzańskiej. Ma tam być 12 basenów o powierzchni lustra wody 2 tys. mkw. i o temperaturze od 29 do 36 stopni. Przewidziano również m.in. zespół saun rzymskich i fińskich oraz komorę z niską temperaturą. Do podobnej inwestycji szykuje się Białka Tatrzańska. W planach są też kąpieliska w Witowie w gminie Kościelisko, w Porębie Wielkiej w gminie Niedźwiedź i w krakowskim Przylasku Rusieckim.

Nowe ośrodki z ciepłymi wodami powstają też w centralnej Polsce. Najbardziej okazały i największy w Europie obiekt ma powstać do końca 2010 roku na w Gostyninie. Cztery baseny termalne o powierzchni ponad 1 tys. mkw. z wodą bromkowo-jodową zostaną otwarte w maju 2008 r. w Mszczonowie. Trzy baseny w Uniejowie ruszą w czerwcu 2008 r. O kąpieliskach myśli się m.in. w Głuchołazach, źródła geotermalne chce też wykorzystać podwarszawski Sulejówek.źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj