Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Circular economy narzędziem w walce z bezrobociem?

Circular economy narzędziem w walce z bezrobociem?
lb
01.12.2015, o godz. 14:10
czas czytania: około 2 minut
3

Wprowadzenie w życie idei gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoliłoby w krajach takich jak Polska, Niemcy i Włochy stworzyć co najmniej 270 tys. nowych miejsc pracy – twierdzi znany londyński think tank – Green Alliance.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Termin ukazania się raportu Green Alliance jest nieprzypadkowy. 2 grudnia Komisja Europejska ma bowiem zaprezentować nowe, bardziej ambitne od wcześniejszych, cele związane z ideą gospodarki o biegu zamkniętym (circular economy). Tymczasem już we wtorek Green Alliance opublikował raport, z którego wynika, że wprowadzenie w życie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym może przynieść bardzo duże korzyści dla rynku pracy w UE.

W opracowaniu skupiono się na trzech krajach: Polsce, Niemczech i Włoszech. Autorzy raportu dowodzą, że dzięki circular economy tylko w tych trzech krajach może powstać co najmniej 270 tys. nowych miejsc pracy związanych z przygotowaniem odpadów do ponownego użycia, naprawianiu zużytych sprzętów, usługami czy recyklingiem. Zmiany na rynku pracy miałyby dotyczyć każdego regionu w danym państwie i różnych poziomów specjalizacji zawodowej. Co więcej nowe miejsca pracy miałyby istnieć długotrwale, a nie tylko czasowo. Ponad 90 proc. stanowisk, które powstałyby dzięki circular economy, miałoby funkcjonować także po 2025 r.

Według autorów raportu, w Polsce mogłoby powstać, w zależności od różnych scenariuszy, od 27 tys. do nawet 124 tys. nowych miejsc pracy związanych z przygotowaniem do ponownego użycia różnych produktów. Głównie miałoby to dotyczyć wschodniej Polski, gdzie stopa bezrobocia jest dziś najwyższa.

Ten raport jest pierwszym tego typu prognozą zrobioną dla polskiej gospodarki. Green Alliance przeanalizował potencjał dla rynku pracy w sektorze renowacji i napraw, który jest bardzo ważnym dla transformacji gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla Polski oznaczałoby to ponad 370 milionów złotych oszczędności oraz 124 tysiące nowych miejsc pracy. Co ważne, te miejsca pracy byłyby lokalne i długoterminowe. Szczególnie w obliczu popularnych w Polsce „umów śmieciowych”, w których niechlubnie dublujemy średnią europejską, takie solidne miejsca pracy mają szczególną wartość – komentuje Piotr Barczak z European Environmental Bureau.

Pełną wersję raportu można znaleźć TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Piotr Barczak

Komentarz #2146 dodany 2015-12-01 19:11:22

tak! Czekamy na polskie tłumaczenie tego raportu aby lepiej trafiło do decydujących. pozdr, Piotr


Komisja Europejska przyjęła ambitny pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym - Portal Komunalny

Komentarz #2147 dodany 2015-12-02 14:01:20

[…] powołanyW Kluczborku można już skosztować wody ze zmodernizowanej SUWW trosce o gdańskie kotyCircular economy narzędziem w walce z bezrobociem?   Eko kalendarium Łódź II Konferencja WODA. ŚCIEKI. OSADY 8-9Gru   Poznań […]


EKO AB

Komentarz #2148 dodany 2015-12-04 22:18:50

Uważam cele Komisji Europejskiej w stosunku do poziomu recyklingu nie jako ambitne, ale normalne. System EKO AB już dziś realizuje te założenia, a do tego może powstać w Polsce wiele tysięcy nowych miejsc pracy.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024