Norweska firma Think Global rozpoczęła produkcję małego miejskiego pojazdu City o napędzie elektrycznym przeznaczonego na europejski rynek.

To już drugie podejście tej norweskiej firmy do tematu produkcji małego elektrycznego samochodu. W 2001 roku, stanowiąc wówczas własność Forda (od 1999 do 2003 roku), prototypowy City zaprezentowany został nawet na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Niezbyt duże zainteresowanie proekologicznymi pojazdami (przynajmniej nie takie jak w dzisiejszych czasach) oraz nie do końca sprawna technologia spowodowały, iż wówczas City nie trafił do masowej produkcji.

Dziś jednak wydaje się, iż szanse są znacznie większe. Przede wszystkim zwiększyło się zapotrzebowanie na ekologiczne pojazdy. Zastosowane podzespoły renomowanych firm (Autoliv, Continental, Bosch) mogą świadczyć o niezawodności zastosowanych rozwiązań. Do pomocy przy planowaniu samej produkcji zaproszono przed dwoma miesiącami specjalistów z Porsche Consulting.

Pierwsza partia pojazdów zostanie teraz poddana testom zderzeniowym. Jeśli zakończą się one pomyślnie, wówczas już w pierwszej połowie przyszłego roku auto trafi do sprzedaży. Na początku do Norwegii, Danii oraz Szwajcarii. Nieco później także i do Wielkiej Brytanii, w tym celu już prowadzone są prace z firmą Magna Steyr nad stworzeniem wersji auta przystosowanej do ruchu lewostronnego.

W pierwszym pełnym roku produkcyjnym norweska firma planuje wypuścić na rynek od 7 do 10 tys. egzemplarzy modelu City.

źródło: Automotive News / mojeauto.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj