Choinki po świętach Bożego Narodzenia nie powinny trafiać do pojemnika na odpady, a dzięki nam mogą otrzymać drugie życie. Jak to zrobić?

Z kupnem żywego drzewka wiąże się odpowiedzialność za jego przetworzenie, czyli recykling. Choinki są odpadem biodegradowalnym, a dzięki ich selektywnej zbiórce i właściwemu zagospodarowaniu przyczyniają się do redukcji ilości tych odpadów trafiających na składowiska.

Ważne jest zatem, aby poświąteczne drzewko nie trafiło do pojemnika na odpady zmieszane, a docelowo do recyklingu odpadów biodegradowalnych. Po rozdrobnieniu może posłużyć jako materiał strukturalny przy produkcji kompostu.

CZYTAJ TAKŻE: Losy choinki po świętach (E-czytelnia)

W polskich miastach już ruszają zbiórki drzewek świątecznych “choinek”. Sposoby ich odbioru są różne. Zbieranie drzewek przez firmy zajmujące się odbiorem odpadów odbywa się bezpłatnie, według zasad ustalonych indywidualnie w każdej gminie.

W jednych miejscowościach choinki można oddawać zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów segregowanych, a w innych – wraz z wywozem wielkogabarytowych czy zmieszanych.

CZYTAJ TAKŻE: “Panna zielona” na wydaniu (E-czytelnia)

W niektórych gminach pocięte drzewko należało umieścić w pojemniku na odpady biodegradowalne. Choinki można również dostarczać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub zagospodarować we własnym zakresie w przydomowym kompostowniku. Ważne by były bez wszelkich ozdób.

 

Czytaj więcej

Skomentuj