Co zrobić z odpadami medycznymi?

Co zrobić z odpadami medycznymi?
Barbara Krawczyk
14.05.2019, o godz. 14:58
czas czytania: około 6 minut
0

W Polsce w placówkach medycznych powstaje rocznie ponad 200 tys. ton odpadów. 80 proc. tej masy stanowią odpady komunalne, nie stwarzające zagrożenia sanitarnego. Z kolei 20 proc. to odpady medyczne, które są niebezpieczne i wymagają odpowiedniej utylizacji. O tym jak zagospodarować odpady medyczne rozmawiano podczas konferencji „Postępowanie z odpadami medycznymi” zorganizowanej przez firmę Abrys.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Bydgoszczy omówiono nowoczesne technologie unieszkodliwiania odpadów medycznych, a także sposoby przetwarzania odpadów przemysłowych. Ponadto pokazano, jak w kompleksowy sposób można postępować z odpadami medycznymi na przykładzie konkretnych rozwiązań.

Zgromadzonych gości przywitali Robert Rosa, wiceprezes firmy Abrys, Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, a także Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi z Urzędu Miasta Bydgoszcz.

– Odpady medyczne pochodzą zarówno ze szpitali, stomatologii, laboratoriów medycznych, klinik itp. Niestety, bardzo mało mówi się o odpadach weterynaryjnych. Jest też część, o której wcale się nie mówi – są to odpady z naszych gospodarstw domowych, np. związane z higieną, opatrunkami itd. – powiedział Paweł Ciećko.

Zgodnie z definicją w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (DzU 2013. poz.12 tj) odpady medyczne powstają w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.

Zgodnie w wymogami

Stan gospodarki medycznymi w Polsce przedstawił prof. dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący rady programowej konferencji. Wśród dopuszczalnych metod unieszkodliwiania odpadów medycznych, o których mówił profesor, znajdują się:

  • termiczne przekształcanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach na lądzie,
  • autoklawowanie,
  • dezynfekcja termiczna,
  • działanie mikrofalami
  • inna obróbka fizyczno-chemiczna.

Profesor przypomniał też, że posiadacz odpadów medycznych lub odpadów weterynaryjnych jest zobowiązany do prowadzenia procesów unieszkodliwiania oraz do ich monitoringu, z uwzględnieniem właściwości odpadów i charakteru procesu oraz zgodnie z wymaganiami i sposobami prowadzenia unieszkodliwiania odpadów, określonymi w przepisach wydanych na podstawie ust. 11.

– Zakaźne odpady medyczne lub zakaźne odpady weterynaryjne unieszkodliwia się przez termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych – podkreślił prof. dr hab. Grzegorz Wielgosiński. I poinformował, że w Polsce z placówek medycznych powstaje ok. 220 tys. ton rocznie odpadów medycznych. Odpady medyczne z grupy 18 01 wynoszą 68 tys. ton rocznie. Odpady zakaźnie to 85 proc. odpadów medycznych. Na terenie Polski jest ok 40 tys. wytwórców odpadów medycznych. Profesor stwierdził, że w niektórych województwach brakuje mocy przerobowych, a kilka instalacji wymaga wymiany lub modernizacji. – Sprawdzoną technologią jest spalanie w piecu obrotowym – podsumował prof. dr hab. Grzegorz Wielgosiński.

Przestrzegać rygorystycznych zasad

Postępowanie z odpadami medycznymi zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiła Małgorzata Znyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Jak powiedziała, podstawą gospodarowania odpadami medycznymi w podmiotach leczniczych powinno być przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny głównie poprzez bieżące przestrzeganie procedur sanitarno-epidemiologicznych oraz szkolenie personelu, zarówno medycznego, jak i technicznego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– Jak wykazały kontrole NIK i innych organów, w latach ubiegłych gospodarowanie odpadami medycznymi często nie było właściwe. Niezbędny jest zatem stały nadzór i kontrola nad gospodarką odpadami medycznymi, która powinna być traktowany jako priorytet – stwierdziła Małgorzata Znyk. Jej zdaniem funkcjonujące zespoły ds. zakażeń szpitalnych w ramach prowadzonego nadzoru nad gospodarką odpadami medycznymi powinny zwrócić szczególną uwagę na segregację odpadów w miejscu ich powstawania, oznakowanie i wymianę pojemników na odpady, transportowanie oraz przechowywanie odpadów, a także bezpieczeństwo pracy personelu.

Właściwe zagospodarowanie

Kwestię związaną z właściwym zagospodarowaniem odpadów medycznych w miejscu ich powstawania przedstawiły Anna Ziółko z Narodowego Instytutu Leków oraz dr inż. Anna Rolewicz-Kalińska z Politechniki Warszawskiej. Jak poinformowały ekspertki, punktem wyjścia do określenia jakie odpady medyczne wytwarza dany podmiot jest znajomość zasad kwalifikacji odpadów wynikających z ustawy o odpadach i rozporządzenia z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów.

Ogólna zasada stanowi, że odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając źródło ich powstawania, a także właściwości powodujące, że odpady są niebezpieczne. Należy uwzględnić też składniki odpadów, dla których przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych, może powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi. W przypadku odpadów medycznych należy dodatkowo uwzględnić zapisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.

– Zasady postępowania z odpadami medycznymi w miejscach powstawania, mimo iż od wielu lat funkcjonują w przepisach polskiego prawa, nadal sprawiają wiele problemów na poziomie praktycznym. Wiele z tych wątpliwości powinno być wyjaśniane dla konkretnych jednostek, na etapie tworzenia indywidualnych procedur postępowania z odpadami medycznymi.

– Należy pamiętać, że przepisy prawa wprowadzają wymagania minimalne, jednak tam, gdzie względy bezpieczeństwa przemawiają za surowszym rygorem postępowania z odpadami niż ten dyktowany przez przepisy jak np. w przypadku odpadów medycznych wysoce zakaźnych, należy kierować się doświadczeniem i opinią ekspertów – przypomniała dr inż. Anna Rolewicz-Kalińska.

Zasady postępowania z odpadami medycznymi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi (DzU z 2017, poz.1975). Rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania z odpadami medycznymi powstałymi w miejscu ich wytwarzania, tj. postępowanie z odpadami medycznymi powstałymi w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych w miejscu wezwania, postępowanie przy gromadzeniu odpadów medycznych w pojemnikach lub workach w miejscach ich powstawania, a także przy wstępnym magazynowaniu odpadów medycznych w obiektach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych lub prowadzi badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny oraz warunki transportu wewnętrznego odpadów medycznych w ww. obiektach.

Sposób na uszczelnienie systemu

– Stworzony wiele lat temu i utrzymywany do tej pory przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy system kompleksowej obsługi klienta jest dobrym sposobem na uszczelnienie systemu gospodarki odpadami medycznymi w województwie – powiedział dr inż. Piotr Muzyczuk z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. W zakresie gospodarowania odpadami centrum onkologii w ramach funkcjonowania Zakładu Utylizacji Odpadami Medycznymi realizuje działalność unieszkodliwiania odpadów wytworzonych przez Centrum (196,886 Mg w 2018 r.) oraz odebranych od kontrahentów zewnętrznych, zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi.

– Łączna ilość odpadów poddanych termicznemu przekształceniu w obu instalacjach ZUOM w 2018 r. wyniosła 3 186,388 Mg, co jest zgodne z warunkami zawartymi w pozwoleniu zintegrowanym, według którego łączna ilość odpadów poddanych unieszkodliwianiu w obu instalacjach nie może przekroczyć 4.800,00 Mg/rok – powiedział dr inż. Piotr Muzyczuk.

Ilość odpadów poddanych termicznemu przekształceniu w instalacji w porównaniu z rokiem 2017 była większa o 246,350 Mg. – Biorąc pod uwagę ilość zutylizowanych odpadów w odniesieniu do uzyskanej masy odpadów potechnologicznych obliczono wskaźnik skuteczności procesu, który dla ZUOM w 2018 r. wyniósł 16,61  proc. – podsumował dr inż. Piotr Muzyczuk.

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość obejrzenia Zakładu Utylizacji Odpadami Medycznymi w Bydgoszczy w trzecim dniu konferencji. Zakład działa w Polsce od 1996 r., kiedy uruchomiono pierwszą instalację termicznego przekształcania opartą na węgierskiej technologii. Od 2004 r. jest jedną z najnowocześniejszych instalacji termicznego przekształcania w Polsce, gdzie unieszkodliwiane są głównie odpady medyczne oraz weterynaryjne.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024