W środę w kancelarii premiera ministrowie Sławomir Mazurek, Michał Kurtyka, Piotr Wawrzyk i pełnomocnik ds. organizacji COP24 Rafał Bochenek spotkali się z ambasadorami. Dyskutowali na temat grudniowego szczytu klimatycznego. Według szacunków rządu w wydarzeniu udział weźmie nawet 30 tys. osób z całego świata.

– Polska jest dumna, że po raz kolejny będzie miała zaszczyt gościć Strony Ramowej Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych. Uważam, że grudniowy szczyt COP24 będzie sprzyjał podejmowaniu ambitnych decyzji na temat przyszłości naszej planety i ochrony klimatu – powiedział podczas spotkania wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Najważniejszym celem konferencji klimatycznej w Katowicach będzie przyjęcie pełnego, zrównoważonego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. W wydarzeniu może wziąć udział nawet 30 tys. osób – przedstawicieli rządów oraz grup obserwatorów procesu negocjacyjnego.

– Pakiet ma pozwolić na praktyczne funkcjonowanie wszystkich przewidzianych w Porozumieniu instytucji oraz mechanizmów. Wyznaczy on tym samym sposoby i zasady wdrażania polityki klimatycznej państw w kolejnych latach, tak aby zrealizować przyjęte w Paryżu globalne cele klimatyczne – poinformował Mazurek.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zapewnił zebranych ambasadorów, że Polska dołoży wszelkich starań, aby kwestie związane z przyjazdem na szczyt klimatyczny, w tym konsularne i wizowe, realizowane były sprawnie.

Tegoroczny szczyt klimatyczny COP24, którego gospodarzem jest Polska, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj