“Czasem trzeba rozgniewać część ludzi, aby wywrzeć wpływ na odbiór społeczny” – powiedziała w niedzielę Greta Thunberg, 18-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna, która przybyła do Glasgow na rozpoczętą w tym mieście ONZ-owską konferencję klimatyczną COP26.

Greta Thunberg, inicjatorka młodzieżowych strajków klimatycznych, odniosła się w ten sposób do działań takich grup jak Extinction Rebellion czy Insulate Britain, których działania wzbudzają duże kontrowersje w Wielkiej Brytanii ze względu za powodowane przez nie zakłócenia.

“Jesteśmy aktywistami, ponieważ jesteśmy mocno przekonani, że możemy faktycznie zmienić (bieg wydarzeń)” – mówiła w niedzielę w rozmowie ze stacją BBC News. Zapytana, czy mogłaby kandydować na jakieś wybieralne stanowisko, powiedziała, że bardziej skuteczne jest zmienianie narracji “z ulicy” niż “od wewnątrz”.

Wciąż idziemy bardzo w złym kierunku

Thunberg wyraziła opinię, że w kwestii zapobiegania zmianom klimatu “wciąż idziemy bardzo w złym kierunku”. Dodała jednak: “Gdybyśmy przestali skupiać się na tworzeniu luk prawnych i wymówek, by nie podejmować działań, co ma miejsce obecnie, a zajęli się zwalczaniem zmian klimatycznych, wtedy – jak sądzę – moglibyśmy osiągnąć ogromne zmiany”.

“Zawsze możemy zapobiec pogarszaniu się sytuacji. Nigdy nie jest za późno, aby zrobić tyle, ile możemy” – podkreśliła.

Thunberg w sobotę wieczorem przyjechała do Glasgow “pociągiem klimatycznym” z Amsterdamu, który przywiózł delegatów i działaczy młodzieżowych. W sobotę 6 listopada weźmie ona udział w wielkim marszu klimatycznym, który zaplanowany jest przy okazji COP26.

W samej konferencji, która zaczęła się w niedzielę przed południem, wzięło udział ponad 25 tys. delegatów: polityków, ekspertów, negocjatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu i mediów. COP26 potrwa do piątku 12 listopada.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Co znaczy dziś człowiek ekologiczny? Ten co używa internetu, ma ayfona? Wiem wiem to akurat można mieć ponieważ Thunberg tego używa i to jest dozwolone w ekologi , co za ironią losu

Skomentuj