W piątek prezydent Duda wystąpił podczas szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Podczas wypowiedzi dla mediów po wystąpieniu podkreślił, że Polska “realizuje w tej chwili tworzenie tego nowego miksu energetycznego – poprzez zwiększanie udziału energii odnawialnej w naszym szeroko pojętym miksie, a po drugie – przez stale realizowaną w ostatnim czasie, jeszcze cały czas w ramach przygotowań, inwestycję w stworzenie w Polsce elektrowni atomowych” – powiedział.
Deklaracja o potrojeniu wielkości energii pochodzącej z atomu do 2050 roku
Prezydent podkreślił, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska – “także dla realizacji naszych zobowiązań europejskich i światowych wynikających z konieczności realizowania polityki klimatycznej”. “To są tematy bardzo ważne; oczywiście dyskusja trwa też nad odnawialnymi źródłami energii, zwiększaniem ich liczby” – mówił.
Co z udziałem Polski w funduszu dla państw dotkniętych klęskami żywiołowymi?
Prezydent został też spytany o udział Polski w ustanowionym na szczycie w Dubaju funduszu dla państw dotkniętych klęskami żywiołowymi. “Jeszcze nie deklarowaliśmy wpłat na ten fundusz, te dyskusje trwają – on się właśnie otworzył, w związku z powyższym z całą pewnością będziemy się jako Polska, jako kraj członkowski ONZ, kraj aktywnie uczestniczący w tej proklimatycznej polityce (…) na pewno się włączać” – zapowiedział prezydent.
W piątek w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rozpoczęła się 28. konferencji sygnatariuszy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Odbywające się corocznie od 1995 r. konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki mającej na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i dostosowanie się do skutków związanych ze zmianami klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia.
Komentarze (0)