Mamy świadomość zagrożenia cyberatakami infrastruktury krytycznej – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jego zdaniem nie można wykluczyć żadnego modelu ataku

Buda, pytany w Programie 1 Polskiego Radia, o kwestię przygotowania na ewentualne cyberataki na operatorów usług kluczowych w Polsce, powiedział: „Mamy świadomość zagrożenia cyberatakami infrastruktury krytycznej”. Jego zdaniem nie można wykluczyć żadnego modelu ataku, wobec czego „ta czujność i higiena informatyczna powinny być cały czas”.

Buda, odpowiadając na pytanie, czy jego skrzynka została zhakowana, stwierdził: „Według mojej wiedzy nie”, jednak jak zauważył „prace tego rodzaju służb mają charakter ciągły, może zaraz się okazać, że były kolejne etapy i jestem jakoś w to wciągnięty”.

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że za niedawnym atakiem socjotechnicznym na polskich polityków i wyciekiem ich e-maili stoi związana z rosyjskimi służbami grupa UNC1151, która prowadzi szerszą operację destabilizacji państw regionu nazwaną „Ghostwriter”.

Grupę tę jako pierwsza zidentyfikowała amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Mandiant Intelligence, należąca do grupy FireEye, która również dała nazwę operacji. Jak powiedział we wtorek PAP dyrektor ds. analiz Mandiant Intelligence Ben Read, firma „odkryła liczne operacje grupy UNC1151 przeciw polskim podmiotom”.

Czytaj więcej

Skomentuj